HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Avrupa, uyuşturucu ile mücadelede rol ifa etmeli

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Vehid Celalzade, Avrupa’nın uyuşturucu ile mücadelede rol ifa etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Vehid Celalzade, Danimarka’nın Tahran Büyükelçisi Yesper War ile yaptığı görüşmede, Afganistan’dan Avrupa’ya uyuşturucu transitinin İran için ağır bedeller dayattığına işaretle, Avrupalı ülkelerini uyuşturucu ile mücadelede etkin rol ifa etmeye çağırdı.

Celalzade, Afganistan dahil Batı Asya gelişmelerine işaretle, terörizm ve dış müdahalenin Afganistan’da iki esas sorun olarak güvensizliklerin sürmesine sebebiyet verdiğini vurguladı.

Yetkili, İran İslam Cumhuriyeti’nin politikasının bölge dışı ülkelerin müdahalesi olmadan bölgede istikrar ve huzurun sağlanması doğrultusunda olduğuna temasla, ABD’nin Irak ve Afganistan’daki askeri varlığının bu ülkede terörizm, güvensizlik ve krizin büyüyerek devam etmesine yol açtığını kaydetti.

Görüşmede ayrıca iki dost ülke olan İran ile Danimarka arasında ticari ve ekonomik münasebetler ve de parlamentolar arası ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapıldı./

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.