HaberlerİranOrtadoğu

Avrupa Yatırım Bankası İran’a finans vermeye hazır

İran odası enerji komisyonu başkanı Ali Şems Erdekani, Avrupa Yatırım Bankası’nın İranlı şirketlerin finansını temin etmeye hazır olduğunu söyledi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Ali Şems Erdekani, dün Tahran odası 14. çevre sağlığı ve enerji komisyonu oturumunda yaptığı konuşmada, özel sektörün enerji alanında İran odasında Avrupa Birliği enerji komiseri ile yaptığı oturuma temasla, ‘sözkonusu oturumda İran’da enerji ve petrol sanayi projelerinin kredilendirilmesi ve yatırımında potansiyellerden nasıl istifade edileceğinin ele alındığını’ söyledi.

Şems Erdekani, ‘Avrupa Yatırım Bankası’nın İran’da özel bir banka ile yeni enerjiler, petrol sanayi teçhizatları, su alanında işbirlikleri için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Enerji komiseri Miguel Arias Canete ise Tahran’a yaptığı son ziyaretinde, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesinin İran’la vardıkları anlaşmaları etkilemeyeceğini belirtmiş ve ”Avrupa Birliği nükleer anlaşmanın yürürlüğü sürecine devam edecek, İran’la işbirliğini sürdürecektir’ demiştir.

Avrupa Birliği’nin sözkonusu yetkilisine göre, Avrupa Birilği’nin, Amerika’nın İran’la işbirliğini sürdürecek Avrupa şirketlerine yönelik her türlü baskı ve yaptırımı etkisiz hale getirmeye çalışacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.