HaberlerİranOrtadoğu

Avrupa yeni gerçeklere uyum sağlamalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran’da bulunan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşerek bölgesel ve uluslar arası meseleler ve ikili ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

İran’ın cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına işaret eden Mutteki, seçim sonuçlarının Tahran-Şam ilişkilerinin daha da gelişmesine ortam hazırladığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti ile Suriye’nin dış politikalarındaki yeni döneme değinen Mutteki “Avrupa, İran’ın cumhurbaşkanlığı yeni döneminde yeni gerçeklere uyum sağlamalı. Bölgede cereyan eden gelişmeler ışığında İran ve Suriye ilişkileri, daha yakın ve detaylı diyaloğa girmelerini ve ikili iş birliğini bölgenin dost ülkelerine kadar götürmelerini gerektiriyor. Böylece bölgenin refahı, kalkınması ve güvenliği için ciddi ekonomik kapasiteler sunmuş olacak” dedi.

Filistin gelişmelerine de işaret eden Dışişleri Bakanı, “Siyonist İsrail rejiminin aldatmalar ve ABD’nin yardımlarıyla tüm Filistin kimliğini ve arazilerini Siyonistleştirme çabasındadır. Siyasî açıdan da Arap ülkelerinin plan ve hedeflerini bölme ve geçersiz kılma çabasındadır” dedi.

Görüşmede Esad da, iki ülke arasındaki müzakerelerin daima ilişkilerin güçlendirilmesine neden olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.