HaberlerİranOrtadoğu

Avrupa’da kadına değer verilmiyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Batı’nın kadına bir araç gözüyle baktığını vurgulayarak İslam Dünyası’nın bilim kadınlarına hitaben yaptığı açıklamada, Avrupa’da kadının konumundan geriye bir şey kalmadığını bu yüzden İslam Dünyası’nın bilim kadınlarının düşüncesinin, günümüz dünyasında kadının gerçek konumunu ortaya koyabileceğini belirtti.

1.Uluslararası İslam Dünyası Bilim Kadınları toplantısına katılanlarla görüşen Ahmedinejad Batı’da ürünlerin teşhiri için kadının bir araç haline geldiğine işaret ederek “bu da bu toplumlarda kadının değerinin düştüğünü gösteriyor. Kadınlara hazırladığınız ortam kadınların gelişme imkanını yok ediyor. Biz de kadın erkek eşitliğine inanıyoruz ancak bu eşitlik temel haklar konusundadır. Buna karşılık kadın ve erkeklerin çalışma açısından farklı olduğunu söylüyoruz” dedi.

Toplumda kadın rolünün erkeklerden daha çok etkili ve önemli olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “erkekleri de kadınlar yetiştiriyor o zaman niçin bu yüce konumu kadınlardan almak istiyorsunuz tabii bu, diğer toplumlarda kadınlara zulüm yapılmadığı anlamına gelmez çünkü son 200 yılda kadına yapılan zulüm eşsizdir” dedi.

Avrupa’daki bir basın kuruluşuna verdiği demeci hatırlatan Cumhurbaşkanı “muhabir bana Avrupa halkının İran’daki kadın hakları durumundan kaygı duyduğunu belirtti ben ona, Avrupa’da kadın şahsiyetinden geriye bir şey kalmış mı diye söyledim. Avrupa’nın birçok ülkesinde kadınlar az maaşla çok ağır ve düşük düzeyli işlerde çalışıyor. Çünkü onlar sloganlarıyla kadın erkekleri tüm milletleri emperyalizm düzeninin işçilerine dönüştürmek istiyorlar” dedi.

Tahran’da 1. Uluslararası Bilim Kadınları toplantısının yapılmasına işaret eden Ahmedinejad, söz konusu toplantının büyük bir hareket ve gelişmenin başlangıcı olacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.