AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Avrupalı diplomatlar: Brüksel oturumunun hedefi nükleer anlaşmaya destektir

Avrupalı diplomatlar, bugün İran, Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanlarının Brüksel’de yapacakları oturumun hedefinin İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmayı desteklemek olduğunu bildirdiler.

Reuters’in haberine göre, Avrupalı diplomatlar, Brüksel oturumunda Avrupa güçlerinin İran’a, nükleer anlaşma karşısındaki taahhütlerine bağlı kalacakları konusunda emin olmasını istediklerini hatırlatacaklarını söylediler.

İsminin açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir diplomat, ‘bugün Brüksel’de yapılacak oturumdan hedefin Amerika’ya İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kaldığını ve nükleer anlaşmanın korunmasına destek vereceklerini bildirmek olacağını’ söyledi.

Bugün Brüksel’deki oturuma AB dış siyaset sorumlusu Fedrico Mogherini de katılacaktır. Sözkonusu oturum Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşmayla ilgili yapacağı açıklama eşiğinde düzenlenmesi dikkat çekiyor.

Trump’ın yarın Amerika’nın nükleer anlaşmayla ilgili tutumunu çok açık bir şekilde koyması konusunda açıklama yapması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.