FilistinHaberlerOrtadoğu

Avrupalı parlamenterler Gazze’den ayrıldı

Gazze Şeridi’ni ziyaret eden en büyük Avrupalı parlamenter heyeti iki günlük ziyaretini tamamlayarak dün (16 Ocak Cumartesi) akşam saatlerinde Gazze’den ayrıldı.

Heyetin bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısırlı yetkililerle görüşeceği ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile toplantıya katılacağı bildirildi.

Heyetin Gazze’yi ziyaretini organize eden Gazze Ambargosunu Kırma Avrupa Kampanyası üyesi Rami Abduh, Avrupalı parlamenterlerin Gazze’ye girişini kolaylaştıran Mısır’a teşekkür ederek, Gazze’de ambargo altında yaşayan insanların sıkıntılarının hafifletilmesinde Mısır’ın önemli rol oynayacağına inandığını söyledi.

Ambargonun ilk ve son sorumlusunun işgalci olduğunu ifade eden Abduh, Avrupalı parlamenterlerle birlikte Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu’l-Geyt başta olmak üzere Mısırlı üst düzey yetkililerle ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşeceklerini belirtti.

Gazze’yi ziyaret eden 50 kişilik parlamenter heyeti 12 ülkeden parlamenterlerden, Avrupa Parlamentosu üyelerinden ve eski bakanlardan oluşuyor.

Heyet üyelerinin Gazze Şeridi’ndeki izlenimlerini ülkelerindeki parlamentolara taşıyacakları ve Gazze’ye destek olmak üzere kamuoyu oluşturmak için çalışacakları kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.