AvrupaHaberler

Avrupa’nın İran’a yaptırımları BM’ye hakarettir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği’nin (AB) tek yanlı bir girişimle İran aleyhine yeni yaptırımlar kararı almasını eleştirerek “Bu yaptırımlar aslında BM Güvenlik Konseyine hakaret sayılır” vurgusunu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı AB’nin İran aleyhine yeni yaptırımlar uygulama kararı almasını eleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak AB’nin İran’a karşı yeni yaptırımlar kararı almasının Tahran’ın nükleer konusunun çözümlendirilmesi konusunda gösterilen uluslararası çabaları baltaladığını ve bu konuda Rusya’yla batı arasında sıkı bir işbirliği ortamı oluşabilmesi için bir umut payı bırakmadığını vurguladı.

AB dün İran İslam Cumhuriyeti aleyhine yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu kararın maddeleri genelde İran’ın yatırım ve enerji alanına gereken donanım alanları üzerinde yoğunlaşıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı söz konusu bildirisinde ayrıca, AB’nin İran karşıtı bu yeni yaptırım kararının İran’la ilgili siyasi-diplomatik ortak çabaları baltalamakla kalmadığını, böyle bir girişimin üstelik BM Güvenlik Konseyi’ince alınan karara bir hakaret niteliği taşıdığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.