HaberlerAvrupaDünya

Avrupa’nın Ukrayna savaşından zararlı çıkma kaygıları

Ukrayna’daki savaşın üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesi ve sonuçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte Avrupa Konseyi başkanı, bu savaşta Avrupa ülkelerinin ABD’den daha fazla kayıp ve zarara uğradığını  itiraf etti.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna’daki savaşın Avrupa ve Amerika’yı farklı şekilde etkilediğini ve Avrupa’nın daha fazla kayıp ve zarara uğradığını itiraf ederek şunları söyledi: “Batılı ülkeler Ukrayna’ya silah göndermeye devam ediyor. Amerikan politikalarının ardından Ukrayna’ya destek amacıyla savaşa giren ve Rusya’ya yönelik ağır yaptırımlar da dahil olmak üzere çeşitli cezai politikalar uygulayan Avrupa ülkeleri, savaşın derinleşmesi ile birlikte artık ciddi ekonomik, siyasi ve sosyal krizlerle karşı karşıya. Avrupalılar, mevcut sorunlar nedeniyle iskan ve günlük ihtiyaçları çok zorlaşan bir mesele haline gelmiş Ukraynalı mülteci dalgasıyla karşı karşıya. Bu durum , Avrupa ülkelerinin kendilerinin bizzat, Rus gazına ve petrolüne bağımlılıkları nedeniyle artık enerji tedariki, özellikle yakıt ve gıda tedariki konusunda zor durumdayken yaşanıyor. 

Bu sorun, bu ülkelerin birçok vatandaşının ekonomik durumunun kötüleşmesine yol açmış, bu nedenle onları bekleyen soğuk günlerden endişe duymalarına yol açmıştır; Avrupa’da toplumsal protestoların yayılmasına neden olan bu konunun çığ gibi büyüdüğü görülmektedir. Ukrayna’da savaşın devam etmesi Avrupa Birliği’ni de zayıflatmış ve bu birliğin konumunu düşürerek, birliğe üye çeşitli ülkelerdeki sağcı akımları güçlendirmiş, hatta bazı ülkeleri Avrupa Birliği’nden ayrılmaktan söz etmeye zorlamıştır. Bu bağlamda kimi ülkeler bağımsız hareket etmeye bile karar vermiştir. Bazı üye devletler de Avrupa’nın Ukrayna’daki savaşa müdahaleci politikalarına katılmamakta ve bunu kendi istek ve ihtiyaçlarına ve Avrupa ideallerine aykırı bulmaktadır.Bunu da açıkça ifade etmektedirler. 

Fransız Vatansever Partisi’nin lideri Florian Philippe, Avrupa Birliği’nden çekilme çağrısında bulundu ve şöyle dedi: “Avrupa Birliği ve bu Birliğin Komisyon başkanı, totaliter bir politika benimsemiştir bu nedenle Fransa’nın Birlik’ten ayrılması gerekir. “

 Öte yandan, Washington’dan yardım ve destek bekleyen Avrupa ülkeleri, Amerika’nın kayıtsızlığıyla karşı karşıya gelmektedir. Avrupalıların maddi ve manevi yardım alma konusundaki ihtiyaç ve beklentileri sadece ABD tarafından cevapsız bırakılmakla kalmamış, bu ülke onlara akaryakıt konusunda bile destek vermemiş ve yüksek fiyatlı yakıt satarak sadece kendi çıkarlarını gözetmiştir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere bazı Avrupalı yetkililerin protestolarına neden olan bir durum ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda Emmanuel Macron şöyle diyor: ” Amerika kendi gazını Avrupalılara  iç piyasasındaki gaz fiyatının 3-4 katı fiyattan satıyor.”

Elbette Avrupa ülkelerinin ihtiyaçlarının bir kısmını Amerika’dan karşılamaktan başka çareleri de yok ve bu konu şimdi Avrupa Konseyi Başkanı tarafından gündeme getirilmiştir.  Avrupalı yetkililer savaşta Ukrayna’ya yardım etmeye ve işbirliği yapmaya devam ederken, bu savaş aslında uluslararası arenadaki ekonomik ve siyasi güçlerini zayıflattı. Görünen o ki, sadece birleşik bir Avrupa ordusu ve güçlü bir Avrupa kurma hayali zayıflamış değil; aksine Avrupa, uluslararası arenada bile bazı politikalarını gözden geçirmek zorunda kalmıştır. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Çin’i ziyareti ve bu ülkeden Ukrayna’daki savaşın sona ermesi için yardım istemesi,  Avrupalıların acizliğinin kabulüdür. 

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.