EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

Avrupa’ya enerji nakli için en iyi yol İran’dır

İran İslam Cumhuriyeti’nin Hazar Temsilcisi Mehdi Saferi, İran’ın uzun vadede yüksek hacimli doğal gaz ihracatı için yeterli kaynağa sahip olduğunu ve bu kaynağını en ekonomik ve en kestirme yolla Avrupa’ya taşıyabileceğini belirtti.

Saferi “Hazar Denizi’nin doğu ülkelerinden Avrupa’ya enerji nakli yakın gelecekte mümkün görünmüyor hatta gelecekte böyle bir imkan doğsa dahi yine İran’ın güzergahı petrol ve doğalgaz nakli için en iyi yol olacak. Biz bu konuda müzakerelere ve her türlü kolaylığı sunmaya hazırız. Türkmenistan şimdi İran, Rusya ve Çin ile doğal gaz satışını ön gören anlaşmalara sahip. Bu vaatlerin yerine getirilmesinden sonra şu anki durumda Türkmenistan’ın Avrupa’ya ihracat için bir gazı kalmayacağı görülüyor” dedi.

Trans Hazar boru hattı ile ilgili olarak Seferi şunları söyledi: “böyle bir boru hattı yapılmayacak çünkü bu iş Hazar Denizi’nin çevresini yok etmek anlamına geliyor. Hazar Denizi yatağı jeoloji açısından aktif deprem bölgesidir. Her türlü boru hattı yapımı çevre, deniz canlıları ve kıyıda oturanlara büyük bir tehlike oluşturacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.