AsyaHaberler

Avustralya, Mebhuh suikastiyle ilgili soruşturma başlattı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı durumundaki İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanlarından Mahmud Mebhuh’a Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde geçen Ocak ayında Mossad tarafından birçok ülkenin sahte pasaportları kullanılarak yapılan suikastta sahte pasaportları kullanılan Avustralya soruşturma başlattı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Sidney’de yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Polisin bu konuda somut bir sonuca ulaşamaması üzerine istihbarat teşkilatının böyle bir soruşturmayı başlatması zorunlu bir hal aldı. Polisin hazırladığı raporu Cuma günü teslim aldıktan sonra bu konuda atılacak adımlar için daha fazla danışmaya ihtiyaç var. Cinayette kendi vatandaşlarımıza ait dört pasaportun sahtesinin kullanılması konusunda Mossad’ın muhtemel rolü konusunda acele etmek istemiyoruz. İstihbarat teşkilatının başlattığı soruşturmanın neticeleri daha sonra ilan edilecektir.”

Mebhuh suikastında vatandaşlarına ait sahte pasaportların kullanılmasının anlaşılması üzerine Avustralya ülkedeki Siyonist işgal devleti büyükelçisini çağırmış, böyle bir işin iki ülke arasındaki ilişkiyi zedeleyeceğini aktarmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.