AvrupaHaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Avustralya ve Brezilya’nın İran büyükelçileri Ahmedinejad’la görüştü

İslami İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, adalete dayalı bir dünya düzeninin kurulmasının bağımsız devletler ve milletlerin görevi olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, dün Tahran’da Brezilya’nın yeni büyükelçisi Santiyago İranabal Morau’yu kabulünde, adalete dayalı bir dünya düzeninin kurulmasının bağımsız devletler ve milletlerin görevi olduğunu belirtirken, bunun gerçekleşmesi halinde; bütün ayrımcılıkların, güvensizliklerin ve ihtilafların da ortadan kalkacağını söyledi.

Ahmedinejad, İran ve Brezilya ilişkilerinin iyi düzeyde olduğunu belirtirken, iki ülkenin ortak çıkarları ve görüşmelerinin olduğunu dile getirdi ve bazılarının Brezilya’nın ilerlemesi ve güçlenmesini istemediklerini, bundan dolayı iki ülkenin düşmanlarının arzularının aksine her alanda mümkün olduğunca ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çaba göstermek gerektiğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Brezilya büyükelçisi de, güven mektubunu sunarken, iki ülkenin yalnızca siyasi alanda değil bütün alanlarda ilişkileri geliştirebileceğini ve bunun için çaba göstereceğini söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı dün ayrıca Avustralya’nın İran’daki yeni büyükelçisi Pal Felli’ye kabulünde, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yaparken, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinin önünde hiçbir engelin olmadığını söyledi.

Bu kabulde, Avustralya büyükelçisi de, güven mektubunu Ahmedinejad’a sunarken, her alanda İran’la ilişkileri geliştirmek istediklerini bildirdi.

Ahmedinejad, dün ayrıca Latin Amerika ülkelerinden Guyan cumhurbaşkanının özel temsilcisi George Halk’ı kabul ederken, iki ülkenin her alanda ilişkileri geliştirmek için çaba göstermesi gerektiğini söyle

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (13) içerik yüklenmiştir.