AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Avusturya Ekonomi Bakanı: İran-Avusturya ekonomik ilişkilerinin yol haritası 2020’ye kadar çizilecek

Avusturya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Reinhold Mitterlehner, İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası Başkanı Muhsin Celalpur ile Tahran’da bir araya geldi.

Avusturya Ekonomi Bakanı Mitterlehner bu görüşmede İran ile Avusturya arasında yüz yıla yakın bir ekonomik işbirliği geçmişinin bulunduğunu dile getirerek “Bu ilişkileri yaptırımlar önleyemez ve Nükleer Anlaşma’dan sonra İran’ı en iyi şekilde desteklemeye hazırız” dedi.

Nükleer Anlaşma’nın İran ile Avusturya’nın güvenliği ve kalkınması için yararlı olacağını belirten Avusturya Ekonomi Bakanı Mitterlehner “Bugünler İran ile Avusturya arasındaki ticari ilişkilerde güzel anlar yaşanıyor ve 250 Avusturyalı şirketin Tahran’a gelmesi, İran ile Avusturya arasında güvene dayalı bir sağlam ilişkinin kurulabileceğine işarettir” diye konuştu.

İran ile Avusturya arasındaki ekonomik ilişkilerin yol haritasının 2020’ye kadar çizileceğini bildiren Mitterlehner “Bu yol haritasında ortak perspektiflere sahip olacağız. Elbette sadece Avusturya heyeti İran’ı ziyaret etmekle yetinmemeli ve sizi de Avusturya’ya bekleriz” diye vurguladı.

İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası Başkanı Muhsin Celalpur da bu görüşmede “İran ile Avusturya arasında ciddi işbirliğine tanık olmuşuz ve İran özel sektörü Avusturya özel sektörü ile daha sıkı ilişkiler kurmayı düşünüyor” dedi.

İran’ın 80 milyon nüfusu ile dünyanın 15 ülkesine komşu olduğunu ve dolayısıyla 300 milyonluk bir pazara açılma alanının bulunduğunu dile getiren İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Başkanı Celalpur “Avusturya’nın ünlü firmaları İranlı firmalarla birlikte Afganistan ve Orta Asya’da faaliyet gösterebilir. Avusturya şirketleri İranlı firmalarla etkin işbirliği içerisine girseler onlar için daha yararlı olur” diye açıkladı.

Celalpur ayrıca İran’ın istikrarlı, güvenli ve uygun altyapıya sahip bir ülke olarak ucuz enerji ve profesyonel firmalarının da bulunduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.