AvrupaHaberler

Avusturya-İran İslam Cumhuriyeti İlişkileri

Avusturya-İran İslam Cumhuriyeti İlişkileri

The Wall Street Journal gazetesinden Simone Dinah Hartmann 2009 yılında Avusturya’nın küresel ekonomik kriz nedeniyle ihracatının yüzde 20 oranında düştüğünü belirtirken, Avusturya’nın İran’a olan ihracatının yüzde 6 oranında arttığını yazdı.

Avusturya’nın İran’ın Avrupa’ya açılan kapısı olduğu belirtilirken, özellikle son günlerde İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’nin ziyareti ile durum netleşmiş oldu.

2010 yılı itibariyle 680 Avusturya firmasının İran ile ticari ilişkilerinin olduğu bildiriliyor. 35 Büyük Avusturya firmasının İran’da tesisleri ve merkezleri bulunmakta.

Avusturya, İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer enerji hakkını destekleyen ülkelerden. Avusturya halen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi(BMGK)’nde geçici üye pozisyonunda görev alıyor.

Mevcut ilişkilerden en çok rahatsız olan ülke ise Siyonist rejim İsrail.

İran İslam Cumhuriyet ile Avusturya’nın ilişkilerine bakacak olursak;

1984 yılında Avusturya Dışişleri Bakanı Erwin Lanc, İran’ı ilk ziyaret eden Avrupalı dışişleri bakanı olarak ilişkileri başlattı.

1991 yılında Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim İran’ı ziyaret ederek ikili ilişkilerin ilerlemesini destekleyerek İmam Humeyni(ra)’nin türbesini ziyaret etti.

Nisan 2007’de Avusturya’nın en büyük enerji şirketi OMV, İran’ın Güney Pars havzasında çalışmak üzere 22 milyar Euro’luk dev bir anlaşma imzaladı.

Ekim 2007 ve Şubat 2009’da Avrupa Birliği tarafından İran’a yaptırım uygulanmasını öngören kararlara Avusturya itiraz etmiştir.

14 Temmuz 2008 tarihinde İran-Avusturya arasındaki ticaret hacmi 636 milyon Euro olarak bildirildi.

Şubat 2009’daki ambargo kararına Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, İspanya, Avusturya ve İsveç karşı çıkmıştır.

Nisan 2009,Mayıs 2009 ve Nisan 2010’da İran’da yapılan fuarlara katılan Avusturya, Batı’nın ambargo söylemlerine karşı çıkan Batılı ülkelerin başında geliyor.

İran-Avusturya ilişkileri ile son dönem yapılan açıklamalardan bazıları;

28 Nisan 2010 tarihinde Avusturya’nın Tahran Büyükelçisi verdiği bir demeçte ABD’nin izlemekte olduğu yeni politikasını eleştirerek ABD’nin İran’ı nükleer saldırıyla tehdit etmesi endişe verici bir durum dedi.Avusturya’nın Tahran Büyükelçisi William Aldrich, ABD’nin nükleer politikası hakkında konuşurken ABD, bir yandan İsrail’in nükleer silah depolarını görmezden gelerek, diğer yandan da, nükleer programı dolaysiyle İran’a sürekli baskı uygulamakla ikili bir siyaset izlemektedir dedi.Aldrich daha sonra Washington’da düzenlenen ve ABD hükümetinin nükleer silahlarından arındırılmış bir dünya oluşturulması sloganını gündeme getirdiği “Nükleer Güvenlik Konferansı” hakkında görüş belirtirken “ABD aslında kendisi en güçlü nükleer silahlara sahiptir. Dolayısıyla böyle bir ülke, atom silahlarından arındırılmış bir dünya oluşturamaz. ABD’nin başka ülkeleri atom saldırısıyla tehdit etmek yerine sahip olduğu toplu imha silahları imha etmesi lazım. Zira ABD’nin nükleer silahları endişe verici bir düzeyde” ifadesini kullandı.

3 Mart 2010 tarihinde Avusturya’nın OMV doğalgaz firması başkanı Verner Oli, İran’ın dünyada ikinci doğalgaz rezervlerine sahip olan bir ülke olduğunu belirterek İran doğalgazının Nabucco projesinde ilgi odağında olduğunu vurguladı.İran’ın Nabucco doğalgaz boru hattı projesinde yer almasını desteklediklerini açıklayan Avusturya’nın OMV doğalgaz firması başkanı Oli, İran doğalgazından Nabucco boru hattında yararlanmanın firmanın ilgi odağında olduğunu belirtti.

30 Eylül 2009 tarihinde İran İslam Cumhuriyeti ve Avusturya arasında tıp ve eğitim iş birliği anlaşması imzalandı. Avusturya’nın Tahran Büyükelçisi, iki ülke arasındaki iyi ilişkiler, tıp alanında hoca ve öğrenci değiş tokuşu konularında iş birliğinin varlığı ve bilimsel iş birliği düzeyinin daha da artması yönünde çaba sarfedilmesi gerektiği üzerinde durdu. Görüşmede İran islam Cumhuriyeti Sağlık, Tedavi ve Tıp Eğitim Bakanı Merziye Vahid Destcerdi “şu anda 12 bin öğretim üyesi ve bir milyon 200 bin öğrenci İran’ın 44 Tıp fakültesinde eğitim ve öğretimle meşgullar. Avusturya ile iyi ilişkilerimiz dikkate alındığında ilişkileri daha üst düzeyde sağlamayı arzuluyoruz” dedi.

12 Ekim 2009 tarihinde İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani ile görüşen Avusturya Ulusal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı, ülkesinin Tahran ile iş birliği ve ilişkilerin geliştirilmesine hazır olduğunu belirtti. Görüşmede iki ülke ilişkilerinin dostane olduğunu vurgulayan Laricani “İran İslam Cumhuriyeti, Avusturya ile çeşitli alanlarda ve özellikle siyasi, parlamento ve ekonomi alanlarında iş birliğinin artmasına önem veriyor” dedi. İslami Şura Meclisi’nin söz konusu alanlarda iki ülke iş birliğinin gelişmesini desteklediğini vurgulayan Meclis Başkanı, bölgesel ve uluslar arası gelişmelere işaret etti ve bu gelişmelerde İran rolünün bölgede istikrar ve huzurun sağlanması yönünde olduğunu belirtti.Avusturya Savunma Komisyonu Başkanı da İran ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu ziyaretten amacın çeşitli alanlarda iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi olduğunu da vurguladı.İki ülke arasındaki ticaret hacminin artması yönündeki anlaşmaya işaret eden yetkili, ticari ilişkilerin mevcut kapasiteler ve potansiyeller ölçüsünde olmadığını ve daha fazla gelişmesi gerektiğinin de altını çizdi.

13 Ekim 2009 tarihinde Avusturya Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı Bayer, ülkesinin İran’da yatırım yapmaya hazır olduğunu vurguladı.İran Ekonomi Bakanı Yardımcısı Alişiri ile görüşen Avusturya Parlamentosu Savunma Komisyonu Başkanı Piter F. Bayer bazı Avrupa ülkelerinin İran konusundaki siyasi eğilimlerini eleştirerek İran ve Avusturya arasındaki iktisadi ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak ülkesinin İran’da yatırım yapmaya hazır olduğunu ifade etti.Görüşmede İranlı yetkili Alişiri de İran’da yabancı yatırımları destekleme yasasının dünyanın bu alandaki en ilerici yasalarından biri olduğunu ve yabancı yatırımcılara hiç bir kısıtlamak getirmeksizin tüm iktisadi sektörlerde yatırım yapma imkanı sağladığını kaydetti.

16 Şubat 2009 tarihinde Avusturya Unger Steel In Perfect Style Şirketi Genel Müdürü İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Serbest Ticari Bölgeler Sorumlusu Müşaviri Muhammed Selahi ile görüşmesinde, İran’a uygulanan ambargoların sonuçsuz kaldığını, Avusturya şirketlerinin İran piyasasına girmek istediğini söyledi.Avusturyalı şirket müdürü İran’ın ham madde kaynakları ve genç işgücüyle yatırımlar için eşsiz fırsatlar sunduğunu ve ambargo edebiyatının anlamı olmadığını belirtti. Avusturyalı yatırımcı, ülkesi ve Avrupa’dan birçok şirketin İran’da yatırımı düşündüğünü, Avusturya medyasında yaptığı açıklamada da İran’a yaptırım ve ambargoların sonuçsuz kaldığını, İran’da yatırımlar için eşsiz fırsatlar bulunduğunu açıkladığını söyledi. İran Cumhurbaşkanı Müşaviri Selahi de Unger’in İran’da yatırıma hazırlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını, iki ülke arasında tarihi ve iyi ilişkiler bulunduğunu, İslam Devrimi öncesi ve sonrası ilişkilerin devam ettiğini, İran’ın Avrupalı yatırımcılar arasında Avusturya’ya öncelik tanıdığını kaydetti.

25 Temmuz 2008 tarihinde Avusturya’nın Die Press gazetesi, Avusturya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinin İran’ı tecrit için uygulanan yaptırımlara karşı olduklarını yazdı. Die Press gazetesi haberinde; “İran aleyhine uygulanan yaptırımlara Avusturya kesin olarak karşıdır ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin muhtemel kararlarını onaylamamaktadır” ifadesini kullandı.Gazete, İtalya’nın da Avusturya gibi İran’ın nükleer programlarından dolayı bu ülkeyi tecrit etme politikalarına karşı olduğunu yazdı.

29 Şubat 2008 tarihinde Avusturya Gaz ve Petrol şirketi müdürü Walfogeng Rutens Durfer İran’ın güneyinde yer alan Güney Pars gaz yataklarının işletilmesi konusundaki işbirliğinin devam edeceğini söylemişti. Avusturya gaz ve petrol şirketi müdürü açıklamasında İran ile müzakelerin devam ettiğini ve işbirliğinin sürdürülmesinde kararlı olduklarını belirtti. İran ile Avusturya gaz ve petrol şirketi arasında geçtiğimiz yıl 6 milyar euro’luk işbirliği anlaşması imzalandığını belirten Rutens Durfer, bu anlaşmanın, şirket için oldukça karlı bir anlaşma olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.