AsyaDünyaHaberler

Avusturya ve Çin nükleer anlaşmanın korunmasını istiyor

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, kendi Avrupalı ortaklarıyla ABD’nin çekilmesinin ardından nükleer anlaşmanın korunmasına vurgu yaptı.

Avusturya Başbakanı Kurz, Alman basınına yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma ve ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine işaretle, yoğun uyarıların ardından ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmekten kaçınmasını temenni ettiğini, ancak sonunda ABD’nin çekildiğini ifade etti.

Kurz, İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın işe yararlılığı ve olumluluğuna dikkat çekerek, bu anlaşmanın iyi şekilde korunması gerektiğini vurguladı.

Avusturya Başbakanı ayrıca, nükleer anlaşmanın korunması için tüm düzeylerde müzakerelerin yürütülmekte olduğuna işaretle, İran’ın bu anlaşmaya bağlı kalmasının önemli bir mesele olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da yaptığı açıklamada nükleer anlaşmanın korunması ve uygulanmasına vurgu yaptı.

Pekin’de gazetecilere konuşan Lu Kang, Çin’in nükleer anlaşmanın korunması ve uygulanmasına hala müteahhit olduğunu ifade etti.

Çinli yetkili, Çin, Rusya, Fransa, Almanya ve İngiltere’in 25 Mayısta Viyana’da toplanacaklarını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.