Genel

Avusturya’dan AB’ye ödemeleri azaltma tehdidi

Avusturya, mülteci krizinin çözümü için AB tarafından belirlenen mülteci dağılımı programına uymak istemeyen ülkelere tepki göstererek, AB’ye yaptığı ödemeleri azaltacağını bildirdi. Avusturya Başbakanı Werner Faymann, AB Mülteci Zirvesi öncesi basına verdiği demeçte, AB bütçesinden ödediğinden fazla para alanların, adil bir mülteci dağılımını görmezlikten gelmelerinin mümkün olamayacağını söyledi.

Faymann, bu dağılım programına uymayanların AB’nin tüm bütçe maliyetini tartışmaya açtığını, Avusturya gibi net ödeme yapan ülkelerin gelecekte aynı şekilde ödemeye devam etmelerinin çok zor olduğunu belirtti.

Dayanışmanın tek yönlü bir yol olmadığını ifade eden Avusturya Başbakanı Faymann, Yunanistan ve İtalya’dan gelen mültecileri kabul etmek istemeyen orta ve doğu Avrupa ülkelerine işaret ederek, gelecek yıl AB’nin mali yükünün dağılımında bazı ülkelere daha fazla pay düşürecek değişiklikler yapılabileceğini söyledi. 2014 ile 2020 yılları arasında geçerli olmak üzere hazırlanan mali çerçevenin yeniden gözden geçirileceğini ve mülteci sorununda dayanışmadan kaçınan ülkelerin tavrının bunda etkili olacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (40) içerik yüklenmiştir.