HaberlerİranOrtadoğu

UAEK’nın İran ve Suriye raporlarına tepki gösterildi

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki daimi temsilcisi Ali Asger Sultaniye, UAEK’nun İran’ın nükleer çalışmalarıyla ilgili teknik ve hukuki yönlerine dair açıklamalarının İran tarafından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Sultaniye, UAEK’nın yönetim kurulu oturumunun viyana toplantısından sonra yaptığı açıklamada, bu gibi açıklamaların uluslar arası bir kurum olan UAEK’nun konumuna zarar vereceğini zira iddia edilen konuların NPT dışında olduğunu söyledi.

Sultaniye, İran’ın NPT üyesi bir ülke olduğunu ve nükleer çalışmalarını da NPT konvansiyonuna göre yürüttüğünü belirterek, “UAEK’nun İran ve Suriye’den nükleer konudaki istekleri, tamamen NPT’nin dışındaki konulardır” dedi.

Sultaniye, terör rejimi İsrail’in nükleer çalışmalarının denetime tabii tutulması için UAEK tarafından ciddi bir çaba gösterilmemesine ve bu rejimin nükleer çalışmalarının bölgeyi tehdit etmesine rağmen UAEK’nun Suriye ve İran’ın barış amaçlı nükleer çalışmalarını adeta zorba güçlerin istekleri doğrultusunda önlemeye dair çalışmalarının sorgulanması gereken bir tavır olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.