HaberlerİranOrtadoğu

Ayetulah Mekarim Şirazi: İslam dünyasının sorunu tefrikadan kaynaklanıyor

İslam dininin değerli taklit mercilerinden Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi İslam dünyasında yaşanan sorunların, tefrika ve düşmanların bu konuyu suiistimal etmesinden kaynaklandığını belirtti.

Ayetullah Mekarim Şirazi dün Kum kentinde İran’ın güney doğu eyaletlerinden Sistan Beluçistan’ın ehli sünnet din alimleri ile yaptığı görüşmede Suriye, Irak, Pakistan ve Afganistan gibi Müslüman ülkelerde İslam ümmetinin önemli sorunlarının tefrika ve düşmanların ise bu konuyu suiistimal etmesinden kaynaklandığına işaretle, düşmanın Müslümanlar arasında tefrika oluşturarak onları karşı karşıya getirdiğini ve böylece İslam ülkelerini yok etmeye çalıştığını belirtti.

Kimsenin Ehli Sünnet ve Şiilerin kutsallıklarına saygısızlık etme hakkına sahip olmadığını belirten Ayetullah Mekarim Şirazi, İslam ümmeti arasında birçok ortaklıkların var olduğunu, cüzi ve tali konuların Müslümanlar arasında ihtilafa sebep olmaması gerektiğini belirtti.

İslam dininin değerli taklit mercilerinden Ayetullah Nasir Mekarim Şirazi ayrıca vahhabiyetin, uluslar arası Siyonizm ve küresel istikbarın bir aracı olduğunu, İslam ümmetinin ise bu gruba karşı uyanık olması ve vahdetini koruması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.