HaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Amuli Laricani: Bercam 2 ve 3 anlaşmaları olmayacak

İran İslam Cumhuriyeti Yargı Erki Başkanı Ayetullah Amuli Laricani, İran İslam Cumhuriyeti’nin füze gücünün savunma amaçlı olduğunu, kesinlikle bu bağlamda müzakere yapılmayacağını ve Bercam 2 ve 3 diye bir şeyin olmayacağını belirtti.

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani bugün yargı yetkilileriyle yaptığı oturumda, ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı yeni politikasına işaretle, ABD’lilerin İran aleyhindeki girişimlerinin sadece söylemde değil, eylemde de olduğunu, bu çerçevede Devrim Muhafızları’na yönelik yaptırım kararı aldıklarını ifade etti.

İran’ın füze ve savunma gücü konusunda müzakere yapmayacağına dikkat çeken Amuli Laricani, İran’ın bölgedeki etkinliği ve varlığı ile ilgili olarak da, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak ve Suriye’deki varlığının bu ülkelerin yasal yönetimlerinin resmi daveti üzerine olduğunu ve İran’ın zor günlerinde hiçbir ülke Irak ve Suriye halklarına yardım etmezken, can ve malıyla bu ülke halklarını korumak için hareket geçtiğini vurguladı.

Binlerce kilometre öteden gelip, Irak ve Suriye’nin alt yapısını terörizmle mücadele bahanesiyle yok eden ABD’nin İran’ı terörizme destek vermekle suçladığını ifade eden Yargı Erki Başkanı, ABD’nin IŞİD’i bölgede 20 yıl tutmak istediğini ancak İran İslam Cumhuriyeti’nin direniş cephesine danışmanlık yardımlarıyla bu hedefinde başarısız olduğunu kaydetti.

Yargı Erki Başkanı ayrıca Avrupalıların İran’ın savunma işlerine müdahale etme hakkında sahip olmadıklarını, Washington ile görev paylaşmaları durumunda ABD’nin karşısında durdukları gibi, onların karşısında durabileceklerini ifade etti.

Kapalı