AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Cafer Subhani Çin’i kınadı

İran’da önde gelen dini liderlerden Büyük Ayetullah Cafer Subhani, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerini kınadı.

Ayetullah Subhani, “Baskı ve zulme uğrayanları savunmak İslami ve insani bir vazifedir” dedi.

Bugüne kadar sadece Batıda Müslümanların zulme uğradığını ve haklarına riayet edilmediğinin bilindiğini kaydeden Subhani, “Sincan’dan gelen haberler, oradaki savunmasız Müslümanların dünün komünist ve bugünün kapitalist Çin’i tarafından saldırıya uğradığını gösteriyor” ifadesini kullandı.

Ayetullah Subhani, “Müslüman Uygur halkı, vatandaşlık hak ve hukukuna riayet edilmesini istiyor. Çin yönetimi, bütün kavimlere aynı gözle bakmalı ve hepsinin hukukuna saygılı olmalı” dedi.

Batının olayları kendi lehine kullandığının kesin olduğunu ve Batılıların Müslümanlara yardım etmesinin beklenemeyeceğini kaydeden Subhani şunları söyledi: “Bütün uluslararası kurum ve kuruluşlardan, özellikle de İslam Konferansı Teşkilatından (İKT) en kısa sürede görevlerini yerine getirmesini istiyoruz. Sincan’daki Müslümanların can ve mallarını korusunlar, onların hak ve hukukunun daha fazla çiğnenmesine izin vermesinler” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.