AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Eraki: İnsan hakları çevreleri Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istemeliler

İslam Mezhepleri Takrib Kurumu Genel Sekreteri, İnsan Hakları Çevrelerinin Nijerya hükümetinden Şeyh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istemeleri gerektiğini bildirdi.

Kum kentinde Nijerya’da katledilen müsülanlar için düzenlenen fatiha merasiminde konuşan İslam Mezhepleri Takrib Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Eraki, İnsan Hakları Çevrelerinin, Nijerya hükümeti ve ordusuna, dünya genelinde yüz milyonlarca insanın saygı gösterdiği Şeyh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılması için baskı yapmaları ve uluslararası alanda gerekli girişimleri başlatmaları gerektiğini bildirdi.

Nijerya etkinlik sahibi tüm dini, siyasi ve sosyal liderler ve aktivistlerin bu hususta kendi üzerilerine düşeni yapmaları gerektiğini belirten Ayetullah Eraki, İran halkı ve dünyanın tüm özgür halklarının Nijerya’da müslümanların katillerinin peşini bırakmayacaklarını ve bunların mahkeme karşısında yargılanarak cezalandırılacakları güne kadar çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

İslam Mezhepleri Takrib Kurumu Genel Sekreteri ayrıca Nijerya’da müslümanlara yönelik düzenlenen katliamın çağımızda vuku bulmakta olan korkunç cinayet ve girişimlerden biri olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.