İslami Davet

Ayetullah Eraki’den İran ve Türkiye alimleri arasında işbirliğine vurgu

6 Aralık 2017 11:13

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu genel sekreteri Ayetullah Muhsin Eraki, İran ve Türkiye alimleri arasında çeşitli konularda işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.

Ayetullah Eraki, dün Tahran’da Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez’le görüşmesinde yaptığı açıklamada, başta Türkiye ve İran olmak üzere İslam dünyası alimleri arasında işbirliğinin artması ve İslami vahdetin zaruri olduğunu söyledi.

İran ve Türkiye hükümetlerinin siyasi alanda çeşitli konularda işbirliğinin olduğu gibi iki ülke alimlerinin de değişik alanlarda işbirliği yapmaları gerektiğini belirten Ayetullah Eraki, İran ve Türkiye’nin tarihi geçmişlerine temasla, iki ülke alimlerinin yapacakları işbirliği sayesinde, bazı dini ve mezhebi sorunların hallolabileceğini söyledi.

Ayetullah Eraki, İslam düşmanlarının müslümanlar arasında fitne ve tefrika için çabaladıklarını ve bu yönde faaliyetlerinin her zaman sürdüğünü belirterek müslümanların ve alimlerin de düşmanların bu komplolarını etkisiz hale getirmek için ortak işbirliği içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez de, iki ülke alimlerinin işbirliğinin zaruretine işaretle, siyasi vahdetten daha çok gönüllerin birliğinin olması gerektiğini söyledi.

Ayetullah Eraki’den İran ve Türkiye alimleri arasında işbirliğine vurgu Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık