AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Haşimi Refsancani: Batı, terörizmle mücadelede çelişkili davranıyor

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Başkanı Ayetullah Ekber Haşimi Refsancani, Batı’nın terörizmle mücadele konusundaki sözleri ile yaptıkları arasında çelişki olduğunu belirtti.

Ayetullah Haşimi Refsancani bugün Fransa’nın eski Başbakanı Francis Fillon ile bugün Tahran’da bir araya geldiği görüşmede, Avrupa Birliği’nin Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik savaşı karşısında izlediği iyi tutuma işaretle, Suudi Arabistan’ın bazı Arap ülkeleriyle kurduğu koalisyon ile Yemen’e yönelik savaş açmasını büyük hata olarak niteledi.

Ayetullah Haşimi Refsancani, Yemen savaşının Suudi Arabistan için ağır bedelleri olacağını hatırlatarak, bu savaşta riske açık olan Suudi Arabistan’ın sonunda ateşkesi kabul etmek zorunda kalacağını belirtti.

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Başkanı, bugün Suriye, Yemen, Libya, Irak, Afganistan, Cezayir ve Yemen’de yaşanan krizlere işaretle, bölgenin asıl sorununun totalitarizm, terörizm ve sömürgecilik olduğunu bunun insanları öfkelendirdiğini ifade etti.

Ayetullah Haşimi Refsancani, ABD’nin Afganistan’ı güvenlik ve uyuşturucuyla mücadele bahanesiyle işgal ettiğine işaretle, işgalin üzerinden yıllarca geçmesine rağmen, güvenliğin azaldığını ve uyuşturucu üretiminin 10 kat arttığını bildirdi.

Ayetullah Haşimi Refsancani, sözlerinin devamında İsrail’i saldırgan ve illegal ve Batılı ülkelerin kötü çocuğu olarak niteledi, Arap ülkelerini, İsrail zulmüne karşı sessiz kaldığı için eleştirdi.

Görüşmede, Fransa’nın Eski Başbakanı Fillon da, Avrupa ve Fransa’nın İran’a yeni bakışına dikkat çekerek, büyük medeniyet ve ülke olan İran’ın bölgesel sorunların çözümünde önemli rol ifa ettiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.