HaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Hatemi: Avrupalılar ABD’nin çürük ipiyle kuyuya inerek kendilerini perişan ettiler

Tahran Cuma Namazı Hatibi, yaptırımların neden hemen uygulanmadığını sordu ve Avrupalıların ABD’nin çürük ipiyle kuyuya inerek kendilerini perişan ettiklerini söyledi.

Bugün Tahran’da kılınan Cuma namazının hatipliğini yapan Ayetullah Seyyid Ahmet Hatemi, Cuma cemmatine hitabında Avrupa Birliği (AB)’nin İran petrol ihracatı ambargosuna işaret ederek, bu konunun yeni olmadığını, Hazreti Peygamber (sa) düşmanlarının da Şeb-i Ebu Talip’de böyle yaptıklarını, müslümanları da Hayber Savaşı’nda böyle ağır baskılar altına aldıklarını fakat İslam’ın Allah’ın fazlıyla yolunda ilerlediğini söyledi.

Ayetullah Hatemi, Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Ali Hamaney’in “Biz Şeb-i Ebu Talip şartlarında değiliz, aksine Bedir koşullarındayız” sözlerini hatırlatarak, dünya savaş gruplarının İran aleyhine olduklarını fakat Allah’ın yardımıyla bu sahnede de muzaffer olduklarını belirtti.

İran aleyhine yaptırımların eşi benzeri olmadığını belirten Ayetullah Ahmed Hatemi, yaptırımların İnkılab’ın ilk gününden bugüne kadar şiddetle ve zayıflıklarıyla mevcut olduğunun altını çizerek, özellikleri itibarıyla İslami İnkılab’ın fırsat yaratıcı mahiyetini hatırlattı. Hatemi, 30 yıldan daha fazla bir zamandır süregelen yaptırımların nükleer gelişmelere vesile olduğunu ve de bu yaptırımların da milletin yükselmesine ve petrol dışındaki ekonomi yönüne doğru yönelmesine sebeb olması ve işsizliğe çare olması konusunda ümidvar olduğunu ifade etti.

Bu güzergahta ilerlemek için üretime değer vermek gerektiğini belirten Tahran Cuma Namazı Hatibi, üretime ağırlık vermeyi ‘başarının sırrı’ olarak nitelerken, üreticilerin sorunlarının da giderilmesi gerektiğine belirtti.

Yaptırımların ekonomiye esaslı bir tesiri olmayacağını söyleyen Ayetullah Ahmed Hatemi, İran petrolünün %17’sini İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan gibi müşkülatlara gark olmuş Avrupa ülkelerinin satın aldığını ve bu yaptırımlarla sorunlarının kesinlikle daha da artacağını vurguladı.

Fiilen petrolün varil fiyatının 110 dolara çıktığını İfade eden Ayetullah Hatemi bu fiyatın daha da yükseleceğini belirtti.

Tahran Cuma Namazı Hatibi, Avrupalıların İran’ yaptırımdan önce kendilerine yaptırım uyguladıklarını, İran petrolünü satın almak isteyen müstakil müşteriler olduğunu belirterek; Avrupalıların ABD’nin çürük ipiyle kuyuya inerek kendilerini perişan ettiklerini söyledi.

AB’nin İran’a yaptırım uygulamasını altı ay sonrasına ertelemesine de değinenen Ayetullah Hatemi, yaptırımların neden hemen uygulanmadığını sorarak bunun sebebinin kendilerinin içinde bulundukları durumdan kaynaklandığını, kendilerinin buhranzede olduklarını ve gelecekte ne olacağına bakmak istediklerini ve de İran’ın yaklaşan seçim döneminde seçimleri etkilemek istediklerini belirtti.

Arabistan’ın “petrol ihityacınızı temin ederiz” açıklamaların gülünç olduğunu ve böyle bir arzı karşılayamayacaklarını söyleyen Ayetullah Hatemi, Obama’nın “İran’ı yalnızlığa ittik, İran’ın atomlaşmasının önününü alacağız” mealindeki konuşmasına da değinerek, %99’luk çoğunluğun hareket durumu gösterdiğini ve yalnızlığa itilenin Amerika olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.