İslami Davet

Ayetullah Hatemi: Myanmarlı Müslümanların katliamı büyük bir insani felakettir

15 Eylül 2017 18:47

Tahran’ın Geçici Cuma Namazı Hatibi, Myanmar’da Müslümanların katliamını büyük insani felaket olarak niteledi, yüzlerce bin Myanmarlı Müslüman’ın kaltiamı ve tehciri arkasında siyonist rejimin olduğunu ifade etti.

Ayetullah Ahmet Hatmei bu haftaki Tahran Cuma Namazı hutbelerinde, Myanmar yönetiminin Siyonist rejimin Gazze’de Müslümanlar’ı katlettiği silahların aynısıyla Rohingyalı Müslümanlar’ı öldürdüğüne işaretle, Myanmar yönetiminin acımasızca etnik temizlik yapmakta olduğunu ve Nobel Barış Ödülü Sahibi Myanmar Dışişleri Bakanı Asang Soçinin bu soykırım karşısında sessiz kaldığını vurguladı.

Tahran Cuma Namazı Hatibi, uluslararası örgütler ve bazı İslam ülkelerini Myanmarlı Müslümanlara yönelik yapılan katliam karşısındaki sessizliğini eleştirerek, Myanmarlı Müslümanlara yönelik cinayetlerin İslam’ın sahneye geldiğini ve istikbarın bundan dehşet duyduğunu gösterdiğini ifade etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmayı planladığı ayrılık referandumunu da Siyonist rejim ve istikbarın yeni bir komplosu olarak niteleyen Ayetullah Hatemi, Siyonist rejimin ayrılık referandumuna desteğinin bu rejimin Irak ve Suriye’de IŞİD terör örgütü komplosunun etkisiz hale getirilmesinin ardından Irak’ı parçalamak ve yeni bir komplo peşinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

İran’ın askeri merkezlerinin Kapsamlı Ortak Eylem Planı adlı nükleer anlaşma uyarınca denetlenebileceğine dair iddialar hakkında da Ayetullah Hatemi, “Askeri merkezler İran halkının sırlarındandır ve Ek Protokol ve Nükleer Anlaşma İran’ın sırlarıyla ilgili herhangi bir denetim izni vermemiştir” açıklamasında bulundu.

Tahran Cuma Namazı Hatibi ayrıca dün Irak’ın Zigar vilayetine bağlı Naseriye kentinde terör örgütünün düzenlediği ve bir grup İranlı ve Iraklı ziyaretinin şehit olmasıyla sonuçlanan terör saldırılarını kınayarak, bu olayın küresel emperyalizmin kurup beslediği teröristlerin çaresizliğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Ayetullah Hatemi: Myanmarlı Müslümanların katliamı büyük bir insani felakettir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık