HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

Ayetullah Hatemi: Türkiye, Amerika’nın yıpranmış ipine sarılmış

Bu haftanın Tahran Cuma namazı, Tahran İmam Humeyni(r.a) musallasında, Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi’nin imamlığıyla eda olundu. Hutbesinin ikinci kısmında yüzlerde Müslümanın Nijerya’da şehit düşürülmesine işaret eden Tahran Cuma namazı hatibi, Nijerya yönetiminin bu gibi girişimleri başta Siyonist rejimine olmak üzere DAEŞ ve Bokoharam gibi tekfirci teröristlerin yararına olacağını ifade etti.

Ayetullah Ahmed Hatemi, Nijerya yönetiminine hitapta bulunarak, Nijerya yönetiminin bu gibi girişimleri Siyonist bağlantılı olduğunu konuşmasına ekledi.

Hutbesinin devamında PMD olarak adlandırılan İran nükleer dosyasının Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun nezdinde kapatılmasına işaret eden Ayetullah Hatemi, söz konusu dosyanın kapatılmasından dolayı İran Cumhurbaşkanı’na ve nükleer müzakereci heyetine teşekkürlerini dile getirerek, 12 yıl boyunca İran’a yönelik yalanlar savrulan 5+1 ülkelerinin bu yalanları uluslararası topluma taşınarak İran milletinin hakkının korunmasını talep etti.

Tahran Cuma namazı hatibi, bu başarının İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin yol gösterici tutumları doğrultusunda elde edildiği dolaysıayla, seçimler için siyasi amaçlı olarak kullanılmamasına uyarıda bulundu.

Hutbesinin diğer bölümünde Türkiye’nin Irak’a yaptığı askeri çıkarmaya işaret eden Tahran Cuma namazı hatibi Ayetullah Hatemi, “Amerika’nın yıpranmış ipine sarılan Türkiye, ABD’nin verdiği rota doğrultusunda Rus uçağını düşürdü ve Irak’a askeri çıkarma yaptı”diye konuştu.

Amerika’nın, bölge ülkelerini araç olarak kullandığına dikkat çeken Ayetullah Hatemi, “Amerika, uşaklarının kullanım tarihi sona erdikten sonra onları peçete gibi dışarı atar”dedi.

Tahran Cuma namazı hatibi, konuşmasının devamında, Suudi Arabistan tarafından kuruluan sözde terörizm karşıtı koalisyona işaret ederek, DAEŞ aleyhinde oluşturulan bu koalisyonu siyasi bir mizah olarak niteledi. Ayetullah Hatemi, başta Suriye’de olmak üzere İslam dünyasındaki tekfirci teröristlerin anası Suudi Arabistan olduğunu kaydetti.

Ayetullah Hatemi, terörizmle mücadelede verdiği sözde çabalar dolaysıyla Nijerya kralını tebrik eden Suudi karalın aklını kaçırdığını konuşmasına ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.