HaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Mehdevi Keni: İslam ümmetinin birliği Filistinlilerin tek kurtuluş yoludur

İran’da rehberin seçimi ve denetimi gibi önemli görevleri uhdesinde bulunduran Bilgeler Meclisi başkanı Ayetullah Mehdevi Keni, Filistin meselesi ve siyonist İsrail’in işgalciliğinin müslümanların en önemli meselesi olduğunu söyledi.

Dünya Kudüs Günü eşiğinde mesaj yayınlayan Ayetullah Mehdevi Keni, İslam ümmetinin birliğinin Filistinlilerin tek kurtuluş yolu olduğunu belirterek,ırkçı İsrail rejimiyle uzlaşmaya dayalı uluslar arası anlaşmalara sığınmanın aslında terör rejimi İsrail’e teslim olmak anlamında olduğunu ve bunun da siyonist İsrail’i tanımak demek olduğunu söyledi.

Siyonistlerin yalnızca müslümanlar için değil aynı zamanda beşeriyet için de tehlikeli olduğunu belirten Ayetullah Mehdevi Keni, bugün bölgede İslami uyanış dalgasının temelinde gerçekte rahmetli İmam Humeyni’nin (r.a) Dünya Kudüs Günü’ne dayalı olarak dünya müslümanlarına yönelik verdiği mesajların ve aynı zamanda bölge müslümanların İran İslam inkılabından aldıkları ilhamın yattığını kaydetti.

Bu arada Kum kenti taklid merci İslam alimlerinden Ayetullah Cafer Süphani de, bu yıl ki Dünya Kudüs Günü’nün diğer yıllara göre daha da önemli olduğunu kaydederek, Suriye’nin parçalanması hedefinin ırkçı İsrail’in korunması ve müslümanların zayıflatılmasına dair daha önceden planlanmış bir oyun olduğunu bildirdi.

Bilindiği gibi rahmetli İmam Humeyni, Ramazan ayının son cumasını Dünya Kudüs Günü olarak ilan ederek, dünya müslümanları ve özgürlükçülerinin dikkatini, Filistin davasına çekmesine vesile olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.