HaberlerİranOrtadoğuYemen

Ayetullah Mekarim Şirazi: İran’ın Yemen’e füze yardımı iddiası komiktir!

Kum İslami İlimler Merkezi Taklit Mercilerinden Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi, İran’ın Yemenli direnişçilere füze yardımında bulunduğu yolunda Amerika’nın İran aleyhindeki son iddiasının çok komik olduğunu bildirerek, Yemen’e saldırıda Amerika’nın Suudi Arabistan rejimine büyük çaplı silah yardımının utanç verici olduğunu bildirdi.

Dün Kum İslami İlimler Merkezinde Fıkıh dersinde konuşan Ayetullah Mekarim Şirazi, Amerika ve bazı Avrupalı müttefiklerinin Yemen halkına karşı kullanması için Arabistan’a her türlü yardımda bulundukları bir ortamda onlar BM’de bir demir parçasını sergileyerek İran’ın Yemenlilere füze yardımında bulunduğu gibi komik bir iddia ortaya attıklarını bildirdi.

Ayetullah Mekarim Şirazi, İran’ın Yemen’e füze vermediğini ve Yemen halkının katliamında asıl onlar Suudi rejimi ve müttefiklerine katkıda bulunduklarını bildirdi.

ABD’nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley geçtiğimiz Perşembe günü bir füze kalıntısını göstererek bu füze gövdesinin Yemen tarafından Arabistan’a atıldığını ve İran yapımı olduğunu iddia etmişti.

Ancak daha sonra İran dışişleri bakanlığı bu iddiaya sert tepki göstererek bu açıklamayı kınamıştı.İran ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley’nin İran’ın Yemen’deki Husi milislerine silah vererek BM kararlarını ihlal ettiği iddiasına tepki gösterdi. ABD’nin İran’daki diplomatik görevlerini yürüten İsviçre Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.