AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Rafsancani: Amerika geçmiş yanlışlıklarını telafi etmeli

Tahran’da Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile bir araya gelen Düzenin Yararını Teşhisi Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, konuşmasının bir bölümünde İran ve 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmasına işaret edere, müzakere eden her iki tarafın ülke içi ve dışındaki aşırıcı muhaliflerine konuya girmelerine izin vermemeleri gerektiğini dile getirdi.

Rafsancani, İran’ın yeni dönemde başta bütün ülkelerle olmak üzere özellikle Avusturya ile siyasi ve ekonomik işbirlikleri ve ilişkilerini geliştirmeye yana olduğunu söyledi.

İran ve Amerika’nın gelecek ilişkileri hususnda soru soran Avusturya Cumhurbaşkanı’na Rafsancani, insaflı siyasi bir karar alması gereken Amerika’nın geçmiş yanlışlıklaını anlayarak davranışlarını telafi etmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasının bir bölümünde Suriye, Libya, Filistin, Yemen, Irak ve terörizmle pençeleşen diğer ülkelerin esef verici durumuna işaret ederek, söz konusu ülkelere istikrar ve huzurun gelmesi için ülkeler arasında gerçek işbirliği yapılması gerektiğini konuşmasına ekledi.

Heinz Fischer de bu görüşmede İran ve 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmadan dolayı memnuniyetini dile getirerek, bu anlaşmadan yola çıkarak İran’ın işbirliğiyle terörizmle mücadelede daha güçlü adımlar atılabileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.