HaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Rafsancani: Son anlaşmayı ulusal menfaatler yönünde kullanmak gerekir

Filipinli mezunları derneği üyeleriyle bir araya gelen İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, İran’ın nükleer müzakerelerdeki hakkaniyeti ve gücünün ispatlandığına işaret ederek, son anlaşmayla ülke için yeni şartların oluştuğunu ve bunu ulusal menfaatler yönünde kullanmak gerektiğini belirtti.

Ayetullah Rafsancani “İran bu anlaşmada devrimci direnişi ve diplomasi sanatı ile boş suçlamaların ve siyasi sloganların gölgesinde İran halkının zayi olmuş haklarını bu aşamaya kadar getirdi bu yolun devamını da bu ulusal başarıyla kat etmelerini umuyoruz.”dedi.

ABD’deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerinin söylemlerine ve işgalci İsrail rejiminin aşırı ve sinirli başbakanı hakkında kullandıkları tabirlere işaret eden Ayetullah Rafsancani “Bu siyasi tutum ve söylemlerden ortaya çıkan ve dünya halkının da anladığı husus, İran’ın gücü ve hakkaniyetidir.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı’nın kırık ayağıyla günlerce müzakere yerinde bulunmasının, dünya ve özellikle P5+1 ülkeleri için İran’ın önemini gösterdiğine işaret eden Ayetullah Rafsancani şöyle konuştu: “Güvenlik Konseyinde yasadışı veto hakkına sahip olan güçler, İran halkına yönelik tüm eski kararları veto etmeye geldiler. Bunlar yarım saatlik bir toplantıyla yedi kararı iptal ettiğini gördünüz.”

NPT’de üyelik şartlarını anlatan Ayetullah Rafsancani “Defalarca söyledik yine de atom bombasına gitmek istemediğimizi söylüyoruz. Bunu İslam ve insanlık kültürü ile bağdaştırmıyoruz. Uluslararası güçler de siyasi onurunu ve anlaşma itibarını münafıkların yalan raporları ile zedelememeli.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.