HaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Sadık Amoli Laricani: İnsan hakları diğer ülkeler için baskı aracı olmuştur

İran Yargı Kurumu başkanı Ayetullah Sadık Amoli Laricani, başta Amerika olmak üzere düşmanların insan hakları konusunda kara bir karneye sahip olduklarını belirterek, ‘insan hakları meselesi İran ve diğer bazı ülkelere baskı için kullanılıyor’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, İran Yargı Kurumu başkanı Laricani, Yargı Haftası münasebetiyle bir televizyon programında halk ile sohbetinde, İnsan Hakları gibi uluslararası kuruluşların, haberlerini Halkın Münafıkları gibi terör örgütü gruplardan aldıkları bir zamanda, bunlardan İran’da insan haklarıyla ilgili ne gibi nasıl bir değerlendirme yapmaları beklenebilir?’ dedi.

Ayetullah Amoli Laricani, insan hakları konusunda batılılarla tartışma konularının, insanın kendisi ve insanın hukuku nedir üzerinde olduğuna temasla, ‘İran İslam Cumhuriyeti ve özellikle de İran Yargı Kurumu’na yönelik suçlamalar doğru değildir’ dedi.

Laricani, terör rejimi İsrail tarafından Filistinlilere yönelik cinayet, Bahreyn’de Şii müslümanların haklarına yönelik zulüm, savunmasız Yemen halkına saldırı ve Amerika’nın Irak ve Afganistan ile onlarca yıl önce Vietnam’da işlediği cinayetlere işaretle, bütün bunlara rağmen Amerika ve bazı batılı ülkelerin İran’ı insan hakları konusunda suçlamalarının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Amerikan yönetiminin insan hakları aleyhindeki siyasetlerine de temas eden Laricani, göçmen çocuklarını ebeveynlerinden zorla ayırmalarına da işaretle, zorba ülkelerin kamuoyunu insan haklarıyla ilgili olarak kamuoyunu kandırmalarının önüne geçmek için genel bilgilendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.