HaberlerİranOrtadoğu

Ayetullah Sadık Amulî Laricanî’nin Konuşması

İslami İran yargı gücü başkanlığı görevi sona eren Ayetullah Haşimi Şahrudi’nin yerine atanan Ayetullah Sadık Amuli Laricanî, dün görevini resmen devraldı.
Görev teslim töreninde konuşan yeni yarı gücü başkanı Ayetullah Sadık Amulî Laircanî, “hiç kimsenin yasa dışı yollara başvurarak, vatandaşların haklarını ihlal etmeye, güvenliği bozmaya hakkı olamaz” dedi.
Ayetullah Sadık Amulî Laricanî, yargı organlarının etkiliğinin arttırılmasının zaruret olduğunu belirterek, “yargı gücünün etkinliğinin arttırılması, eğitimli insan gücünün iş başına gelmesi, hakkın haklıya teslim edilmesi, yargının gözetimci ve kontrol edici olmasıyla sağlanır” dedi.
İslami İran yargı gücü başkanı Ayetullah Sadık Amulî Laricani, yargı erkinin, yasama ve yürütme erkleriyle uyumlu ve koordinasyonuna işaretle de “erkler arasındaki bağımsızlığın çok önemli olduğunu, bu bağımsızlığın birbirinden kopuk ve uyumsuz bir anlam taşımadığını belirterek, konun şeffaf olarak İran İslam cumhuriyeti anayasasında dile getirildiğini söyledi.
İran yargı gücünün stratejisinde, suçların önlenmesinin ön planda olduğunu belirten Ayetullah Sadık Amuli Laricanî İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin de yargı gücünün etkinliğinin kapsama alanının genişletilmesi işleminin sağlıklı işlemesine dair çok hassasiyetle yaklaştığını hatırlatarak, ” yargı gücü başkanlığı görevim süresince, bu stratejilerin gerçekleşmesi amacıyla hareket edeceğim” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.