Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi: İran İslam İnkılabı Aşura’nın bir tecellisidir

İstanbul’daki Aşura törenine Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’i, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Meclis Başkanı ve Yargı Başkanını temsilen katılan Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi, Ehlibeyt sevgisinin İran ve Türkiye dostluğunu derinleştirdiğini ifade etti.

13 Kasım Çarşamba Günü Halkalı Aşura Meydanı’nda yüz binler, TV ekranlarından milyonlar İmam Hüseyin yasında buluştu.

Reisi’nin konuşmasının tam metni:

“Selamun aleykum. Bismillahirahmanirahim

Hüseyni Aşura münasebetiyle Hüseyn’e gönül verenlere taziyetlerimi sunuyorum. Bu önemli organizeyi yapanlara, özellikle Selahattin Özgündüz’e takdirlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Hz. Ayetullah Uzma İmam Hamanei’nin sıcak selamını sizlerin her birerinize teker teker baylara ve bayanlara iletiyorum. Bizimle Türkiye’nin münasebetlerini derinleştiren ve güçlendiren şey Ehlibeyt’e duyulan derin ve sağlam sevgidir. Düşman aramıza ihtilaf sokmaya ve bizleri birbirimizden uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Fakat Hüseyin İbni Aliye ve Ehlibeyet’e sevgilerimiz devam ettiği sürece asla bunu başaramayacaklardır, düşman başarısızlığa uğrayacaktır. Biz Hz. Hüseyin’e olan sevgimizle ona olan bağlılığımızla onun yaşmanı kendi yaşamımıza geçirebiliriz. Bu nurani sayfa, bu tablo Hz. Zeynebin Hz. Zeynalabidin’in, onların nuraniyetidir ki onların fedakarlığı, kendinden geçmeleri, onların yücelikleri bu tabloyu meydana çıkarmıştır. Karşı tarafta ise karanlık bir tablo vardır ki o kara tabloyu Yezid ve İbni Ziyad gibileri çizmişlerdir. Gerçekten o altı aylık çocuğun ne günahı vardı ki ona karşı cinayet işlediler? Babasını kaybetmiş o yetim çocukların küçüçük, minnacık kızların o cılız bedenlerine onlar kırbaç vurmaktalar, şehitlerin başlarını bedenlerinden ayırıyorlar. Atlarla onların bedenleri üzerinde at koşturuyorlar. Tarih sayfasında, Kerbela nurani bir sayfa olarak kalacaktır.

Hz. Zeynep buyurmuştur; “Ey İbn-i Ziyad biz Kerbela’da güzellikten başka bir şey görmedik” Düşünün ki o susuz Abbas suya varıyor, Fırat’a varıyor suyu alıyor atına, fakat Hz. Hüseyin’in susuzluğunu hatırlayınca Hüseyin susuzken sen su mu içersin diyerek suyu yere döküyor. Sizin bu güzellikleri görebilecek gözünüz yoktur ey Yezid, ey İbn-i Ziyad! Öyle bir nurani sayfa ki bütün karanlık sayfaların karşısında parlamaktadır. Kerbela’nın bize öğrettiği zalimlerin karşısında durmak ve onlara karşı konuşmaktır. Kardeşlerim, bacılarım! Bakın dünya emperyalisti, süper gücü, Filistin’de çocukları katletmekte ve bütün ülkelerde zulüm düzeni getirmeye çalışmaktadır. Bütün Müslüman milletler bu tür zulümler karşında durmalı ve onlara karşı mücadele etmeli. Dünya müstekbirliği zaman zaman Hz. Peygambere hakaret ederek, hakareti oraya vardırıyor ki peygamberimizin karikatürünü çizdiriyor. Bir başka gün tekfirci Selefileri Müslümanların üstüne salıyor. Diğer bir gün Sünni’yi Şia’ya, Şia’yı Sünni’ye düşürmek için oyunlar kuruyor. Allah’a tevekkül ederek ve Ehlibeyt’e dayanarak birliğinizi koruyun. İran İslam İnkilabı Aşura’nın bir tecellisidir. Bu inkilap bütün Müslümanların değeridir. Ben dünyanın en büyük musibeti olan Aşura münasebetiyle İran halkının özellikle üç önemli büyük organın (cumhurbaşkanlığı, Yargıtay, meclis) selamlarını siz kardeşlerime bacılarıma sunuyorum.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.