Haberler

Ayetullah Subhani’den Kunduz terör saldırısına tepki

İranlı büyük alimlerden Ayetullah Cafer Subhani Pazar günü yayımladığı bildiride Afganistan’ın Kunduz vilayetinde Şia Müslümanların camiine düzenlenen terör saldırısını kınayarak, insan hakları iddiasında bulunan örgütlerin bu cinayetin karşısında sessizliğini hayretle karşıladığını belirtti.

Ayetullah Subhani bildiride bu korkunç cinayet hür insanların yüreğini sızlattığını belirterek şöyle dedi:

Burada hayret edilecek şey, insan haklarını savunduklarını iddia eden örgütler ve Müslümanların canını koruduklarını iddia eden İslami devletlerin hiç birinin bu tür durumlara hiç bir tepki vermemeleridir.

Ayetullah Subhani bildirinin devamında, Afganistan vatandaşlarının güvenliğini temin ettiğini iddia eden Taliban örgütü bu olaya karşı herkesten daha çok sorumluluk taşıması ve cinayetin faillerini cezalandırması ve bu tür faciaların tekrarlanmasını da engellemesi gerektiğini vurguladı.

Bundan önce de İranlı çok sayıda büyük alim yayımladıkları bildirilerde, Afganistan’ın Kunduz vilayetinde yüzlerce masum insanın şehit düşmesi veya yaralanmasına yol açan Şia Müslümanların camiine düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Afganistan’ın Kunduz vilayetinin Hanabad semtinde bulunan Şia Müslümanların Seyyidabad  camiine düzenlenen terör saldırısını bir intihar eylemcisi yaptığı belirtildi.

Saldırıda en az 150 kişi şehit düştü, 200 kişi de yaralandı. Saldırı Cuma namazı sırasında yapıldı. Tekfirci IŞİD terör örgütü ise saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.