FilistinHaberlerLübnanOrtadoğu

Aynu’l-Hulve Kampı’ndaki çatışmalarda Fetih üyesi 3 kişi hayatını kaybetti

Lübnan’ın kuzeyindeki Sayda kentinde bulunan Aynu’l-Hulve Mülteci Kampı’nda dün (22 Ağustos Cumartesi) ikindi saatlerinde Fetih Hareketi ile “Cundü’ş-Şam” örgütü arasında yaşanan çatışmalarda Fetih üyesi üç kişi hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, taraflar arasında yaşanan çatışmalarda roketler ve otomatik silahlar kullanıldı. Aynu’l-Hulve Mülteci Kampı’ndaki çatışmalarda Fetih Hareketi üyesi 3 kişinin öldüğü ve 17 kişinin de yaralandığı, daha sonra taraflar arasında ateşkes sağlandığı ifade edildi. Kaynaklar, kamptaki Hıttin Mahallesi’nde bir eve “b7” türü bir roket düştüğünü söyledi.

Kaynaklar, çatışmalar sırasında Filistinli grupların Aynu’l-Hulve Mülteci Kampı’ndaki temsilcilerinin ateşkes için yoğun çaba sarf ettiklerini ve bu çabalar sonucu taraflar arasında ateşkes sağlandığını bildirdi.

Bu arada, “Cundü’ş-Şam” örgütünün üyeleri Filistinli ve Lübnanlı Selefilerden oluşan bir örgüt olduğu ve lideri Hadi Es-Sahmerani’nin Aralık 2010’da Aynu’l-Hulve Kampı’nda şüpheli bir şekilde öldürüldüğü, olayın bugüne kadar çözülemediği ifade edildi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan’daki temsilcisi Ali Bereke’nin Aynu’l-Hulve Mülteci Kampı’nda çatışan taraflar arasında sağlanan ateşkes anlaşmasının kalıcı olması için çabalarını sürdürdüğü belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.