HaberlerKafkasya

Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye ile aynı günde seçim yapacak

Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye ile aynı günde meclis seçimlerine gitmeye karar verdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye ile aynı günde parlamento seçimlerine gitme kararı aldı. 1 Kasım’da yapılacak meclis seçimlerine ilişkin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kararın imzalanması ile karar yürürlüğe girdi.

Her 5 yıldan bir halk oylaması ile Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi’ne seçilen milletvekilleri bu günden itibaren seçim kampanyasını başlattı. Muhalefet partilerinden bazılarının adaylarının isimlerinin açıklanmasının ardından genel başkanlığını Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yürüttüğü Yeni Azerbaycan Partisi’nde (YAP) henüz listeler yayınlanmadı.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in partisi Yeni Azerbaycan Partisi’nin seçimlerden tekrar zaferle çıkması öngörülüyor. İktidar partisi YAP’ın milletvekili aday listelerinde büyük değişime gideceği ve bazı milletvekillerinin yerine gençleri aday göstereceği, siyaset gündeminde konuşulmaktadır.

Azerbaycan’ın 1 Kasım’da yapacağı Meclis Seçimleri ile aynı gün olmak üzere hükümet kurulamayan Türkiye de tekrar seçime gidecek.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.