Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyeti, tutuklu Ermenilerin iade edilmesine karşı

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, tutuklu Ermenilerden artık Ermenistan’a hiç kimsenin iade edilmeyeceğini açıkladı.

Muhabirimizin Bakü’den bildirdiğine göre, Azerbaycan Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ceyhun Bayramov, dün yaptığı açıklamada, yakalananların 10 kasım 2020 anlaşmasına göre bu tarihten sonra yakalanan kişilerin esir sayılmayıp tutuklu sayıldığını belirterek ‘tutuklular bu barış antlaşmasından sonra terörist sayılıyorlar’ dedi.

Ceyhun Bayramov, “Azerbaycan Cumhuriyetinde kalan askerler, üçlü ateşkes anlaşmasının imzalanmasının ardından 26 Kasım 2020 tarihinde bölgede tutuklandı ve aleyhlerine ceza davası açıldı. Dolayısıyla savaşın sonu düşünüldüğünde bu insanlar savaş esiri değil suçludur.” dedi.

Bayramov, 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildiride esir değişimi maddesinin yer aldığını, Azerbaycan olarak bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ifade etti.

Savaş döneminde esir düşen tüm Ermenistan askerlerinin iade edildiğini, iade edilen esir sayısının Azerbaycan’a iade edilen asker sayısından fazla olduğunu hatırlatan Bayramov, şunları söyledi:

“Şimdi bize yapılan çok sayıda başvuru ve çağrılarla ilgili duruma gelince, Azerbaycan o kişileri savaş esiri olarak kabul etmiyor. Çünkü onlar askeri operasyonlar döneminde tutuklanmadı. O insanlar, askeri operasyonlar bittikten sonra 26 Kasım 2020’de Ermenistan’ın Şirak vilayetinden getirilen kişilerdir. Onlar Azerbaycan topraklarında asker ve sivillerimizi katletti. Onlarla ilgili Azerbaycan yasaları gereği soruşturmalar sürüyor.”

Bayramov, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde 15 mart 2021’de temaslarda bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında da, 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildiride esir değişimi maddesinin yer aldığını, Azerbaycan olarak bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ifade etti.

Savaş döneminde esir düşen tüm Ermenistan askerlerinin iade edildiğini, iade edilen esir sayısının Azerbaycan’a iade edilen asker sayısından fazla olduğunu hatırlatan Bayramov, şunları söylemişti:

“Şimdi bize yapılan çok sayıda başvuru ve çağrılarla ilgili duruma gelince, Azerbaycan o kişileri savaş esiri olarak kabul etmiyor. Çünkü onlar askeri operasyonlar döneminde tutuklanmadı. O insanlar, askeri operasyonlar bittikten sonra 26 Kasım 2020’de Ermenistan’ın Şirak vilayetinden getirilen kişilerdir. Onlar Azerbaycan cumhuriyeti topraklarında asker ve sivillerimizi katletti. Onlarla ilgili Azerbaycan cumhuriyeti yasaları gereği soruşturmalar sürüyor.”

Bayramov, savaş sonrasında bölgeye asker getirilmesini “kabul edilemez” bulduklarını ve bunun üçlü bildirinin Ermenistan tarafından doğrudan ihlali anlamına geldiğini vurgulamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.