HaberlerKafkasya

Azerbaycan dışişleri bakanı İran’a gelecek

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Azerbaycanlı meslektaşının önümüzdeki hafta içerisinde Tahran’ı ziyaret edeceğini bildirdi.

Azerbaycan Cumhuriyetinin Tahran yeni Büyükelçisi Cevanşir Ahundov dün kendi güven mektubunu İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’ye teslim etti.

Bu ziyarette taraflar, ikili münasebetlerin güçlendirilmesine ilişkin yollar va ayrıca haftaya Tahran’da iki ülke Dışişleri Bakanları arasında gerçekleştirilecek görüşme hakkında fikir alış verişinde bulundular.
Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki bu ziyarette yaptığı konuşmada, böyle bir ziyaretten duyduğu memnuniyetini ifade ederken “Önümüzdeki hafta içerisinde de, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı iki ülke arasındaki münasebetleri güçlendirme hedefi çerçevesinde Tahran’a gelecek” diye bildirdi.
Mutteki konuşmasının devamında bölge ülkeleri ve halklarının birbirine yakınlaşmaları ve dayanışma halinde olmaları konusunda Farsça ve Nevruz bayramının sahip oldukları konumları hatırlatarak “Bölge halkları arasındaki bağların güçlendirilmesi gayesiyle önümüzdeki Nevruz bayramı, bölge ülkelerinin de katılmalarıyla İran’da kutlanacak. Bu tür adımların, bölge ülkeleri arasındaki dostluk, samimiyet ve barış havasını güçlendirebileceğine inanıyoruz” diye vurguladı.
Azerbaycan’ın Tahran yeni Büyükelçisi Cevanşir Ahundov da bu ziyarette yaptığı konuşmada, iki ülke arasında mevcut olan ilgiler ve ortak kültürel mirasa değinerek, İran’da görev süresi boyunca iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin derinlik kazanması yolunda büyük adımlar atma temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.