AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Azerbaycan elektrik firmalarının İran enerji sektörüne girmesinin yolu açıldı

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin elektrik müzakerelerinin yeni turu İran Enerji Bakanı Elektrik İşlerden Sorumlu Yardımcısı Huşeng Felahetiyan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Yenilenebilir ve Alternatif Enerji Sanayii Milli Ajansı Başkanı Akim Bedelov arasında İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleşti.

Felahetiyan, Azerbaycanlı yetkiliyle yaptığı görüşmede İran’ın yılda bin megavat yenilenebilir enerjiyi ülkenin elektrik ağına eklemeye karar verdiğini belirterek “Azerbaycan Cumhuriyeti, İran’da yenilenebilir enerji üretimi sektöründe yatırım yaptığı zaman Tahran ile Bakü arasındaki elektrik alanındaki işbirliği yenilenebilir enerji alanına da taşınacaktır” ifadesini kullandı. Yakın bir tarihte İran Enerji Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Yenilenebilir ve Alternatif Enerji Sanayii Milli Ajansı arasında resmi bir anlaşmanın imzalanmasına işaret eden Felahetiyan “Bu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Azeri firmalar İran’da yenilenebilir enerji üretimi alanında yatırım yapabilecek. Bu firmalar istedikleri takdirde İran şirketleriyle işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürebilir” diye ekledi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Yenilenebilir ve Alternatif Enerji Sanayii Milli Ajansı Başkanı Akim Bedelov da bu görüşmede dünyada elektrik tüketiminin arttığını, insanların da enerji üretimi için sürekli petrol ve doğalgazı kullanmalarının doğru olmadığına vurgu yaparak “Petrol ve doğalgaz tasarruflu olmamakla birlikte bu enerji kaynakları gelecek kuşaklara da aittir ve bu kaynakların dünya çapındaki rezervleri tükenmek üzeredir. Öte yandan petrol ve doğalgazın kullanımı çevreyi olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Azerbaycanlı yetkili İranlı firmalarla işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “İranlı firmalarla işbirliği taraflar için ekonomik kazançların yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ihtiyaç duyduğu elektriği de karşılayabilir” yorumunda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.