HaberlerKafkasya

Azerbaycan : Ermenistan, Karabağ’dan çekilmelidir

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan işgal altındaki Karabağ bölgesindeki askerlerini geri çekmeden Türkiye’nin Ermenistan’la protokol imzalanmasının, Azerbaycan Cumhuriyetinin milli çıkarlarına aykırı olduğunu açıkladı.

Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin başlamasına yönelik protokolün imzalanmasının ardından bir bildiri yayınlayan Azerbaycan dışişleri bakanlığı, Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin işgalci Ermeni güçlerinin Karabağ topraklarından çekilmeden önce normal sürece girmesinin Azerbaycan cumhuriyetinin milli çıkarlarına aykırı ve kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Bilindiği üzere Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanları dün gece İsviçre’nin Zürih kentinde diplomatik ilişkileri yeniden başlatmak üzere bir protokol imzaladı. Bu protokolün yürürlüğe girmesi için iki ülkenin parlamentolarında da onaylanması gerekiyor.

Azerbaycan dışişleri bakanlığının tepki bildirisinde bu durumun Türkiye ile kardeşçe ilişkileri gölgeleyeceği ve bölgede barış ve güvenliği olumsuz etkileyeceği uyarısı yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (17) içerik yüklenmiştir.