HaberlerKafkasya

Azerbaycan ve Ermenistan liderleri iki yıl aradan sonra yeniden görüşecek

Azerbaycan ve Ermenistan liderleri iki yıl aradan sonra Viyana’da Karabağ sorununu görüşecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan iki yıl aradan sonra Yukarı Karabağ sorununu görüşmek üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya geliyor.

Moskova’da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Viyana görüşmelerinden pozitif sonuç beklediklerini açıkladı.

İki yıl aradan sonra ilk doğrudan temasın gerçekleşeceğini ifade eden Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde Yukarı Karabağ sorununun çözümü için Rusya-ABD-Fransa üçlüsünün oluşturduğu Minsk Grubu’nun ortak açıklamalarını dikkate alacaklarını ümit ettiğini kaydetti.

Lavrov, Minsk Grubu eş başkanlarının Azeri ve Ermeni liderlerle birlikte barış sürecinin garanti altına alınması için çalışacaklarını ifade etti.

Sarkisyan pazartesi akşam saatlerinde Viyana’ya ulaşırken, Aliyev’in de Kiev temaslarının ardından Avusturya’ya geçmesi bekleniyor. Sarkisyan ve Aliyev, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’la da ikili görüşmeler yapacak.

Azeri ve Ermeni liderler Kasım başında Yukarı Karabağ sorununun çözümü ile ilgili görüşmelerin yeniden başlaması konusunda mutabakata varmıştı.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında hak iddia etmesi ile 1988’de başlayan kriz, 1992’de savaşa dönüşmüş; ardın da Ermenistan Yukarı Karabağ ve 7 bölge dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmişti. 1994’de ateşkes anlaşması imzalanmasına rağmen henüz Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlıklarını yaptığı Minsk Grubu barış anlaşmasının imzalanmasında başarı sağlayamadı.

Azerbaycan, önce işgalin sona ermesini, göçmenlerin evlerine dönmesini, sonrasında da Yukarı Karabağ’ın statüsünün belirlenmesini istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.