HaberlerKafkasya

Azerbaycan’da muhalif medyanın satışına engel olunuyor

Azerbaycan’da muhalif gazetelerin metro giriş çıkışında satılmasının yasaklanması üzerine gazeteler zor günler geçiriyor.

Azerbaycan’da başkanlık seçimlerinden uygulamaya konulan, muhalif gazetelerin metro girişlerinde satılmasının yasaklanmasına dair kararın kaldırılmamasına tepkiler büyüyor.

Bakülülerin önemli bir kısmının metroyu kullanması sebebiyle istasyonlarda ciddi bir gazete satışı gerçekleştiriliyor. Muhalif gazetelerin satışının yasaklanması sebebiyle satışlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Daha önce de İçeri Şehir ve Fontanlar Bağı gibi merkezi yerlerde muhalif gazetelerin satışı engelleniyordu.

Gazete yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre yasağın uygulanmaya devam etmesi durumunda muhalif basını temsil eden gazeteler faaliyetini durdurmak zorunda kalacak. İktidar yetkilileri ise böyle bir yasağın bulunmadığını ve muhaliflerin açıklamalarının gerçek olmadığını öne sürüyor.

Muhalif Yeni Musavat gazetesinin genel yayın yönetmeni konu hakkında açıklama yaparak gazetelerin dağıtımını gerçekleştiren Gasid şirketinin de gazeteye olan borcunu ödemediğini, metro istasyonlarına gazete veremediklerini belirtti. Gazete yöneticisi “Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’e sesleniyorum. Onun başkanlık ettiği ülkenin 61 vatandaşına çalışması için imkan sağlamış birisi olarak, bunun yanı sıra “musavat. com” ve “minval. az” sitelerinin kurucusu olarak duruma el koymasını talep ediyorum” dedi.

Benzer bir açıklama muhalif Azadlıg gazetesinin genel yayın yönetmeni Sücaddin Şerifov tarafından da yapıldı. O da Gasid şirketinin borçlarını ödemediğini ve iflasın eşiğine geldiğini ifade etti. Medya Hukuku Enstitüsü başkanı Reşid Hacılı da durum tespitinde bulunarak muhalif basının zor günler geçirdiğini, 90’lı yıllarla kıyaslandığı zaman şu anda durumun çok daha vahim olduğunun altını çizdi. Yeni Nesil Gazeteciler Konseyi başkanı Arif Aliyev ise iktidarın baskılara devam edeceğinin ve muhalif gazeteleri çok daha zor günler beklediğinin altını çizdi.

Rauf Arifoğlu yasağın sadece başkentte uygulandığını, bölgelerde ise henüz böyle bir yasağın olmadığını belirterek bunun iktidarın üst düzey yetkilileri tarafından değil bir grup memur tarafından uygulanıyor olabileceğini belirtti. Devlet Başkanı İlham Aliyev’in kendisi tarafından böyle bir talimatın verilemeyeceğini öne süren Arifoğlu her yıl başkanlık birimine bağlı olan fon tarafından muhalif Azadlıg ve Yeni Musavat gazetelerinin 240 bin manat değerinde projelerinin mali olarak karşılandığına dair hatırlatmada bulundu. Muhalif gazetenin genel yayın yönetmeni önemli bir noktaya daha dikkat çekerek yasaklanan gazeteler içerisinde Bizim yol, Gündem Haber, Bizim Devran gibi gazetelerin de bulunduğunu ve bu gazetelerin ortak özelliğinin başkanlık seçimlerinden sonra uluslararası kurumların eleştirilerine geniş yer vermeleri olduğunu ifade etti.

AB GERİ ADIM ATABİLİR

Azerbaycan’da 9 Ekim başkanlık seçimlerinden sonra Aliyev iktidarı üzerinde uluslararası baskının artması bölge analistleri tarafından çeşitli yorumların gündeme taşınmasına neden oldu. Bir grup bölge uzmanının görüşüne göre ABD’nin yanı sıra AB ülkeleri ve Kremlin sarayı tarafından da iktidara baskılar yapılıyor.

AGİT’in Demokratik Tesisatlar ve İnsan Hakları Birimi, Avrupa Parlamentosu ve ABD’nin yanı sıra Rusya’nın da baskılarını arttırarak devam ettiği öne sürüldü. Kremlin Sarayı, AB ile Azerbaycan arasında imzalanabilecek Doğu İşbirliği projesinin önümüzdeki yıllarda üyelikle sonuçlanabileceğinden endişe duyuyor ve Azerbaycan’ı Gümrük Birliği, Avrasya İttifakının üyesi olarak görmek istediğini ifade ediyor. İddiaya göre son dönemde AB ülkeleri de BDT üyesi ülkelerin Kremlin sarayı etrafında birleşmesi konusuna olumlu yaklaşmaya ve görüşmelerin Moskova yönetimi ile yürütülmesine sıcak bakmaya başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.