AsyaHaberler

Azerbaycan’ın Siyonist Cumurbaşkanı İlham Aliyev’den Destek Alan Siyonist İsrail Büyükelçisi, Azeri Halkına Kötü Muamelede Bulunuyor

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı korsan rejim İsrail’in başkent Bakü’daki büyükelçiliği çalışanlarının Azeri vatandaşlarına yönelik kötü davranışını eleştirdiği açıklamasında, diplomatik ve konsolosluk ilişkilerinde ve işlemlerinde Viyana konvansiyonuna uyulmasının zaruri olduğunu belirtti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı korsan rejim İsrail’in adına değinmeksizin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Maalesef bazı diplomatik temsilciliklerde vize talebi üzerine müracaatta bulunan vatandaşlara sert ve diplomatik ahlaka aykırı davranıldığı yönünde çok sayıda şikayet ve rapor Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına ulaşmıştır.

Gerçekte son bir kaç yıl içinde Azerbaycan cumhuriyetinin İlham Aliyev yönetiminin Kudüs’ü işgal eden siyonist rejimle açık gizli ilişkilerine rağmen İsrailli diplomatlar sürekli Azerbaycan cumhuriyetinin müslüman halkına karşı oldukça sert ve insanlık dışı davranışlarda bulunuyor. Bu arada başkent Bakü’de bulunan siyonist diplomatların ilk kez Azerbaycan cumhuriyetinin müslüman halkı ve bu ülkenin devletine saygısızlıkta bulunmadığı belirtilmelidir. Siyonist diplomatlar bundan önce de bir çok kez bu tür saygısızlıklarda bulunmuştur. Bunun en önemli örneklerinden biri, siyonist rejimin Bakü büyükelçiliğinin eski maslahatgüzarı Arkadi Milman’ın yaptığı saygısızlıktır.

Korsan İsrail’in bu diplomatı, Azerbaycan cumhuriyetinin ANS adlı medya organının eski başkanının da katıldığı bir ziyafette Azerbaycan Cumhuriyeti halkını korsan İsrail’in köleleri nitelemişti. Siyonist rejim İsrail’in eski elebaşı Şimon Perez de bir keresinde İsviçre’nin Davos kentinde ve dünya ekonomik forumunun kulisinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le ikili görüşmesinde Azerbaycan Cumhuriyeti bayrağını kaldırtmıştı. Siyonist rejim elebaşı Şimon Perez’in bu hareketi Azerbaycan cumhuriyetinin üst düzey yetkilileri ve siyasi parti liderlerinin sert tepkisi ile karşılaşmıştı. Örneğin Azerbaycan cumhuriyetinin önde gelen politikacılarından ve Azerbaycan Cumhuriyeti klasik halk cephesi partisi Başkanı Mir Mahmut Mir Alioğlu, siyonist Perez’in bu çirkin hareketine gösterdiği tepkide şöyle demişti: Bu hareket, Bakü yönetiminin Tel aviv ile ilişkilerini geliştirme yönündeki tüm çabalarına rağmen , siyonist rejim elebaşaları sırf Bakü yönetimini bir malzeme olarak kullanma peşinde olduklarını ve Azerbaycan cumhuriyetinin müslüman halkı ve devletine asla değer vermediklerini ortaya koydu.

Her halükarda yeni çirkin uygulama çerçevesinde de Azerbaycan cumhuriyetinde bir internet sitesinin genel yayın yönetmeni Aynullah Fethullayev vize almak üzere müracaatta bulunduğu korsan İsrail’in Bakü büyükelçiliğinde elçilik çalışanlarının art arda hakaretleri ve saygısızlıkları ile karşılaştı. Örneğin siyonist rejimin Bakü büyükelçiliği çalışanlarından biri söz konusu internet sitesinin genel yayın yönetmeni Fethullayev’ye “Defol git, burası İsrail topraklarıdır” sözleriyle çirkin hakarette bulundu.

Bu saygısızca hareketin ardından Aynullah Fethullayev hemen “korsan İsrail’in Bakü büyükelçiliğinin söylemi; defol git, burası İsrail topraklarıdır” başlıklı bir makale yayımlayarak siyonist rejimin Bakü büyükelçiliğinde, işgal altındaki Filistin’e seyahat etmek isteyen ve vize için başvuruda bulunan Azeri vatandaşlara karşı büyükelçilik çalışanlarının çirkin ve insanlık dışı davranışlarına tepki gösterdi.

Aslında siyonist rejim diplomatlarının Azerbaycan cumhuriyetinin müslüman halkı ve devletine yönelik bu tür hakaretleri, gayri meşru bir rejim olan İsrail’in hatta bu rejimle dost olmak ve işgal altındaki Filistin topraklarına seyahat etmek isteyenlere karşı bile sert ve çirkin davrandığını ortaya koyuyor. Ancak ne var ki tüm bu gerçeklere ve onca hakarete karşın İlham Aliyev yönetimi bu ırkçı rejimle ilişkilerini geliştirme çabasında el çekmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.