AsyaHaberler

Azınlıkların haklarının en iyi korunduğu ülke İran’dır

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, hiçbir ülkenin dini azınlıklar konusunda İran gibi olamayacağını zira İran’ın dini azınlıklara tam bir serbestlik verdiğini söyledi.

Dün Japonya’da üniversite hocaları ve akademisyenlerle bir araya gelen Laricani, İran’ın ister İslam’dan önce ve isterse İslam’dan sonra olsun, dini azınlıklar konusunda son derece duyarlı olduğunu zira tarihe bakıldığında dini azınlıkların sürekli İran’da koruma altında altında olduğunun açık bir şekilde görüleceğini ve bu açıdan İran’ın hiçbir ülkeyle mukayese edilemeyeceğini söyledi.

Laricani açıklamasında ayrıca, dini azınlıkları konusunda İran tarihinin her şeyi ispatladığını zira Büyük Koruş döneminde Babil’de esaret altında bulunan Yahudilerin serbest bırakılmasının bunun en bariz örneği olduğunu kaydetti.

İran’ın tarihte, Batı ve Doğu arasında fikri ve maneviyat açısından bir köprü olduğunu söyleyen Laricani, bu doğrultuda İran’ın çok önemli bir rolü üstlendiğini bildirdi.

Laricani açıklamasında ayrıca İran ve Japonya’nın ortak yönlerine temasla, iki ülke arasında başta kültürel olmak üzere her alanda ilişkilerin gelişmesinden yana olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.