FilistinHaberlerOrtadoğu

Aziz Duveyk: Abbas’ın galip-mağlup mantığından vazgeçmesi gerekir

Filistin Parlamentosu Başkanı Aziz Duveyk, Fetih Hareketi’nin uzlaşının galip ve mağlup esasına göre olmasını istediğini bildirerek, Gazze Şeridi’nde atılan olumlu adımlara rağmen Batı Yaka’da siyasi gözaltıların devam ettiğini ve bu durumda uzlaşının mümkün olamayacağını söyledi.

El-Aksa televizyonuna konuşan Duveyk, “Fetih Hareketi uzlaşının sağlanmasını isteseydi, Heniyye’nin Gazze’de aldığı olumlu kararlara Batı Yaka’da benzer kararlarla karşılık verirdi” dedi.

Gazze’de atılan olumlu adımların ters istikametinde adımların Batı Yaka’da atıldığını ve siyasi gözaltıların devam ettiğini ifade eden Duveyk, Ramallah yönetiminden uzlaşıya öncelik vermesini ve Filistin halkının çıkarını düşünerek “galip-mağlup” mantığından vazgeçmesini istedi.

Duveyk, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin sunduğu plana da değinerek, Kerry’nin planının Filistin davasının ve mültecilerin dönüş hakkı gibi hakların tasfiyesi anlamına geldiğini belirtti.

Filistin Parlamentosu Başkanı, Filistinli müzakere heyetine seslenerek, müzakerelerin Filistin Parlamentosu’nda tartışılmasının zamanının geldiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.