FilistinHaberlerOrtadoğu

Aziz Duveyk: Müzakereler yoluyla Filistin devleti kurulması hayaldir

Filistin Parlamentosu Başkanı Aziz Duveyk, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi ile işgal rejimi arasında yürütülen müzakerelerin başarısız olmasının Filistin ve Arap sokağı için şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Aziz Duveyk verdiği demeçte, Filistin’de bazılarının kişisel düşüncelerine binaen veya dış güçlerin dikteleriyle müzakere peşinde koştuğunu ve müzakereler yoluyla herhangi bir ilerleme sağlayabileceğini zannettiğini belirterek, fakat her seferinde bu stratejinin bilinen nedenlerle başarısız olduğunu ve bu nedenlerin başında da İsrail’in mevcut durumu korumak istemesi geldiğini ifade etti.

Müzakerelerin başarısız olması sonucu uzlaşıya geri dönülüp dönülemeyeceği konusuna da değinen Duveyk, uzlaşının ciddi olarak gündeme geldiği her seferde anlamsız müzakerelerin devreye sokulduğuna ve uzlaşı ile müzakerelerin birbirinin zıddı olduğuna dikkat çekti. Duveyk, yakında uzlaşıdan konuşulmaya başlanabileceğini söyledi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin uzlaşı çağrısını değerlendiren Duveyk, tarafların uzlaşı konusunu öncelik olarak görmeleri ve ciddiye almaları halinde uzlaşı konusundaki tıkanmışlığın aşılabileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.