FilistinHaberlerOrtadoğu

Azzam El-Ahmed: Mısır uzlaşı hükümetinin teşkilinin ardından Rafah’ı açacak

Fetih Hareketi Merkez Kurulu üyesi ve uzlaşı dosyası sorumlusu Azzam El-Ahmed, dün akşam (13 Mayıs Salı) yaptığı açıklamada, Mısır yönetiminin uzlaşı hükümetinin kurulmasının hemen ardından Rafah Kapısı’nı tamamen açma sözü verdiğini söyledi.

El-Ahmed, Gazze’de İslami Direniş Hareketi (Hamas) heyetiyle hükümet teşkili konusunu görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gazze’ye gelmeden 48 saat önce Mısır’daydım. Mısırlı yetkililerle görüştüm. Uzlaşının gerçekleşmesini çok istiyorlar ve uzlaşıya teşvik ediyorlar” dedi.

Mısırlı yetkililerle ulusal birlik hükümetinin teşkilinin ardından Rafah Kapısı’nın açılması konusunda anlaştıklarını söyleyen El-Ahmed, uzlaşı hükümetinin Filistin halkına ilk müjdesinin bu olacağını ifade etti.

Fetih ve Hamas heyetleri dün akşam Gazze’de bir araya gelerek ulusal uzlaşı hükümetinde görev alacak isimleri görüştü. Tarafların hükümetin bir an önce teşkil edilerek yedi yıl süren bölünmüşlük halinin sona ermesini ümit ettiği bildirildi.

Mısır’da Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinin ardından Rafah Kapısı darbe yönetimi tarafından kapatıldı. İstisnai olarak zaman zaman açılan kapının kapalı olması Gazze halkının sıkıntılarını daha da artırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.