HaberlerIrakOrtadoğu

Baasçılar Irak siyasi sürecini mahveder

Irak eski Milli Güvenlik Danışmanı Er-Rebii, ABD’nin Irak’ın iç işlerine karışmasının olumsuz sonuçları hakkında uyarıda bulunurken “Baasçıların siyasi sürece dönmeleri, üzerine basıldığında Irak’ın siyasi gidişatını tahrip edecek bir mayına benziyor” dedi.

Irak eski Milli Güvenlik Danışmanı Muvaffak Ur-Rebii haber kanalına verdiği demeçte, ABD’nin Irak’ın iç işlerine karşı git gide artan müdahalelerini, Washington’un Bağdat’a yönelik strateji ve siyasetlerini koalisyonlar ve siyasi denklemleri bozma yoluyla değiştirme ve Irak’ın hakimiyetini çiğneme gayesiyle gerçekleştirilen bir girişim olarak tanımladı.

ER-Rebii bu konuda “Irak Parlamentosunun bugün bir deşarj faktörü olarak bu ülkenin siyasi sürecini koruması gerekiyor” ifadesini kullanırken “ Zira Baasçıların siyasi sürece dönmeleri, üzerine basıldığında Irak’ın siyasi gidişatını tahrip edecek bir mayına benziyor” diye ilave etti.

Er-Rebii ayrıca “Saddam döneminde düzeni korumak için işleri Irak halkına karşı cinayetler işlemek olan bu unsurlar, Saddam rejimi devrildikten sonra daha beter cinayetler işlemişlerdir” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.