HaberlerDünyaLübnanOrtadoğu

BAE, 9 Lübnanlı tutukludan ikisini serbest bıraktı

Lübnan medya kaynakları, BAE’de gözaltına alınan toplam 9 Lübnanlıdan ikisinin serbest bırakıldığını bildirdi.

En’Neşre sitesine göre, Hizbullah ile bağlantılı oldukları iddiasıyla BAE’de tutuklanan ve 10yıl hapis cezasına çarptırılan iki Lübnan vatandaşı, Ahmed Sobh ve Hüseyin Berda, bugün Beyrut Havalimanı’nda aileleri tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. .

Serbest bırakılan Lübnanlılar, Beyrut havaalanında,  Lübnan Kamu Güvenliği Genel Müdürü Tuğgeneral Abbas İbrahim’e, BAE’deki Lübnanlı tutukluların serbest bırakılması için gösterdiği çabalar için teşekkür ettiler.

Sosyal medya kullanıcıları, BAE’de gözaltına alınan diğer Lübnan vatandaşlarının yakında serbest bırakılmasını ve Beyrut Havalimanı’nın bu sevinçlere tekrar tanık olmasını umduklarını ifade ederek, iki Lübnan vatandaşının serbest bırakılmasına ilişkin görüntüleri yeniden yayınladı.

BAE, son yıllarda Lübnan’da Hizbullah ile işbirliği yapmak iddiasıyla bazı Lübnan vatandaşınlarını tutukladı. 2015 yılında BAE, 70 Lübnan vatandaşını Hizbullah ile işbirliği yapmak suçlamasıyla sınır dışı etti. Altı yıl önce de aynı nedenle onlarca Lübnan vatandaşını sınır dışı etmişti.

Lübnan Kamu Güvenliği genel müdürü daha önce, Lübnan vatandaşlarının BAE’de gözaltına alınması davasını çözmek için son iki yıldır BAE yetkilileriyle sürekli temas halinde olduğunu, ancak ayrıntı veremeyeceğini söylemişti. /

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.