AsyaHaberlerKuzey Amerika

BAE, ABD’nin en iyi askeri müşterisi

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2009’u Amerika Birleşik Devletleri’ne verdiği iki askeri siparişle kapattığı ve geçen yıl ABD’ye en çok savunma malzemesi siparişi veren ülke olduğu bildirildi. Pentagon’a göre BAE, Sikorsky şirketine askeri nakliye ve ulaşımda kullanılmak üzere 171 milyon dolar değerinde 14 adet UH-60 Black Hawk helikopteri siparişi verdi. Sikorsky’nin helikopterleri BAE’li yetkililerin isteği doğrultusunda yapılandıracağı ve 2012 sonuna kadar teslim edeceği kaydedildi.

Yine Pentagon’a bağlı savunma, güvenlik ve işbirliği ajansı, geçen hafta BAE’ye 290 milyon dolar değerinde ‘geliştirilmiş ve yönlendirilebilir bomba üniteleri, parçaları, eğitim ve desteği’ verebileceğini ABD kongresine bildirmişti. Bu anlaşmadaki iki büyük şirketin Lockheed Martin ve Raytheon olduğu ifade edildi.

Abu Dabi’de basılan The National gazetesindeki habere göre aynı ajans, geçen mali yılda 7,9 milyar dolarlık savunma ekipmanı alımıyla BAE’nin en büyük yabancı alıcı olduğunu açıkladı. BAE’nin ardından 5,4 milyar dolar ile Afganistan, 3,3 milyar dolar ile Suudi Arabistan ve 3.2 milyar dolar ile Tayvan geldi.

Emirlikler’in daha önce verdiği savunma siparişleri arasında F-16 jetler için mühimmat, yeni Patriot savunma füze sistemleri ve deniz kuvvetleri için hafif savaş gemileri bulunduğu öğrenildi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.