ArabistanAsyaHaberlerOrtadoğuYemen

BAE dışişleri bakanı, Pakistan yetkililerini sert eleştirdi

Pakistan’ın Suudi Arabistan öncülüğünde yürütülen Yemen saldırısına katılmama kararı alması, Suudi koalisyonunu öfkelendirdi.

Pakistan parlamentosunun Suudi Arabistan’ın Yemen saldırısına katılma çağrısına olumsuz yanıt vermesi, koalisyon ortaklarını öfkelendirdi.

Birleşik Arap Emirlikeri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, Twitter’dan Pakistan parlamentosunun kararını değerlendirdi. Kararı “İslamabad’dan beklenmeyen bir durum” olarak değerlendiren Gargaş, “Arap Körfezi tehlikeli ve can alıcı bir mücadeleyle yüzedir ve stratejik güvenliği tehlike altındadır. Bunun gibi anlarda gerçek müttefiklerle yalnızca medyaya demeç verenler ayırt edilebilir” diye devam etti.

BAE Dışişleri Bakanı mesajını, “Pakistan, Körfez devletleriyle stratejik ilişkilerinde açık bir duruşa sahip olmak zorunda. Böylesine vahim konularda çelişkili pozisyonlar alınmasının maliyeti yüksek olur” diye sürdürdü.

Suudi Arabistan, Pakistan’dan Yemen saldırısında kullanılmak üzere özellikle kara birlikleri talep etmiş, bunun yanı sıra hava ve deniz desteği vermesini istemişti. Pakistan parlamentosu uzun süre saldırıya katılma konusunu tartıştıktan sonra, operasyona katılmama kararı almıştı. Pakistan’ın kararının İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in ülkeyi ziyaretinden bir gün sonra gelmesi de dikkat çekmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.